Baiatul si leul

Aveam nevoie de un text care sa ne introduca in discutii despre reguli de igiena. Am gasit unul rimat in lucrarea “In imparatia animalelor” de Anastasia Popa (Editura Carminis): Baiatul si leul. Leul e de sapun, iar baia e prezentata ca o scena de lupta. Pe baiat il cheama Murdarel, dar pana la urma a ajuns curatel. E un text destul de lung, dar e distractiv de citit si invita la multe discutii.

De ce o fi sapunul asemanat cu un leu? O ora am tot discutat despre acest lucru si interpretarile au fost numeroase, va asigur. Teo a spus ca era chiar un sapun in forma de leu, iar a doua zi a dovedit acest lucru aducand la scoala un sapun in forma de leu mesterit de tatal ei. Asa ca povestea chiar a capatat o nuanta reala. 
Copii, nu va luptati cu leul de sapun. E un leu bland si parfumat. 

Ema 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *