Brad de Craciun cu litere

Clasa pregatitoare. Inainte de Craciun. O mamica ne-a adus un bradut. Unul mic de tot ca sa se potriveasca in clasa, sa nu ocupe loc. Copiii au vrut foarte mult sa impodobeasca un brad de Craciun, asa ca dorinta le-a fost indeplinita. Pe langa podoabele obisnuite am pus si litere. Litere decorate.

brad de Craciun
brad de Craciun

Ornamente din litere

Literele nu au fost la intamplare. Fiecare a decupat si a decorat litera initiala a prenumelui sau. Eu le-am desenat literele pe foi A4, cartonate. Au folosit ce materiale au dorit pentru a le decora.
brad de Craciun
Personalizare pe toate planurile.
brad de Craciun

Cand a sosit vacanta, copiii si-au luat acasa literele decorate. Probabil au stat si in bradutii lor.

brad de Craciun
Cu ce impodobiti voi bradul la scoala?
Daca ai nevoie de inspiratie, citeste pe blog si alte articole despre sarbatorile de iarna: Daca as fi Mos Craciun, Brazi din conuri.
Ema

6 thoughts on “Brad de Craciun cu litere”

  1. Draga Ema,
    Ideile tale sunt deosebite. Multumim pentru ele! Doresc sa-ti impartasesc o activitate care i-a incantat mult pe copii in clasa I.
    Text suport: “Literele Craciunului” de Adina Tulbure
    Pe model imprimat cu forme de globuri (duble), copiii au scris cate un cuvant din poezie-cheie pe partea dinauntru (cunosteau deja poezia, o invatasera pe dinafara), iar pe partea exterioara au desenat imaginea cuvantului respectiv. Pe o foaie de pictura A3 am desenat un brad mare (completarea formei prin simetrie) si au “ornat” bradul lipind globuri, asezate in ordine alfabetica. Pentru lucru minunat efectuat, fiecare brad a primit o steluta aurie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *