carti de parenting

Carti de parenting recomandate si pentru profesori

Chiar daca sunt scrise pentru parinti, absolut toate cartile de parenting sunt si pentru profesori. Asta pentru ca la scoala, de multe ori, profesorul petrece cu copiii foarte mult timp. Va recomand mai jos 18 carti de acest fel. Din ele veti afla metode si tehnici blande de a gestiona momentele de furie, tantrumurile la gradinita sau la scoala, situatiile dificile.

In dreptul fiecarei carti veti gasi si libraria online de unde o puteti achizitiona. Unele dintre ele sunt si in format electronic.

 

carti de parenting

 

Educatia cere timp

Daca cititi azi si puneti in practica de maine, nu inseamna ca va functiona imediat. E nevoie de timp de cele mai multe ori. Obiceiurile si deprinderile se formeaza prin repetari. Da, stiu, trebuie sa spunem acelasi lucru de 100 de ori. Chiar asa e. Desi e frustrant, chiar asa are loc invatarea.

 • Dr. ShefaliTsabary – Părintele conștient –  AICI 
 • Laura Markham -Părinți liniștiți, copii fericiți – AICI
 • Laura Markham – Părinți liniștiți, frați fericiți – in engleza – AICI 
 • Thomas Gordon – Părintele eficient – AICI 
 • Thomas Gordon – Profesorul eficient – AICI
 • Lawrence E. Saphiro – Limbajul secret al copiilor –  AICI
 • Adele Faber – Comunicarea eficientă cu copiii – AICI 
 • Gabor Mate – Cum ne pastram copiii aproape – AICI
 • Gaspar Gyorgy – Copilul invizibil – AICI.

Cel mai greu e sa lucrezi cu copilul si adultul din tine

Poate nu vei fi de acord cu tot ce se spune in aceste carti. Nici nu trebuie sa fii de acord cu totul. Poate e chiar recomandat sa nu fii de acord cu toate ideile de aici. Uneori ideile acestea se potrivesc foarte bine in alte tari, dar nu in Romania. Asta deoarece fiecare natie are contextul ei social propriu, backgroundul sau educational.

Pe de alta parte, daca rezonezi cu una dintre aceste carti, ea ar trebui sa fie ca un manual la care sa revii mereu si sa recitesti pasaje.

 • Alfie Kohn – Parenting necondiționat –  AICI
 • Alfie Kohn – Pedepsiți prin recompense –  AICI
 • Alfie Kohn – Mitul copilului răsfățat – AICI
 • Marshall Rosenberg – Comunicarea nonviolentă – AICI 
 • Michael Thompson – Crescându-l pe Cain – AICI
 • Dorothy Law Nolte – Copiii învață ceea ce trăiesc – AICI
 • Gary Chapman – Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor – AICI

 

carti de parenting

Te sfatuiesc sa vizitezi si siteul Laurei Markham, AhaParenting si sa te abonezi la newsletter. Siteul e in limba engleza, dar incearca.

Daca ai citit una sau mai multe dintre aceste carti, spune-ne impresia ta intr-un comentariu. Cu ce esti si cu ce nu esti de acord? Sau recomanda-ne alta carte de parenting care ti-a placut si te-a inspirat.

Alte articole pe blog: Fara pedepse, Blog de scoala.

Ema

5 thoughts on “Carti de parenting recomandate si pentru profesori”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *