Cat e ceasul?

Eu as avea nevoie de o luna sa vorbesc cu copiii despre timp. O luna intreaga! Sa povestim despre cum erau ceasurile in antichitate si sa construim unele, sa facem o clepsidra, sa invatam pe indelete cum e cu minutele, iar sa contruim un ceas, sa experimentam un ceas cu apa, cu soare, cu nisip, sa ne jucam mult de-a ceasul, sa facem un ceas cu copiii intinsi in iarba…. Acum nu avem timp. Nu imi permit mai mult de cateva … 3-4 zile pentru a vorbi despre timp.

Am inceput cu adunarea cuvintelor legate de timp.

Apoi cu vorbaria despre secunde, minute, ore. Ce poti face intr-o secunda?

Hai sa ne construim un ceas cu ore. Si cu minute.

Are si un piciorus. Ca sa stea ridicat.

Antemeridian / Postmeridian

Dar daca ar fi sa ai un ceas traznit? Cum ar arata?

Si inca nu am terminat. Mai avem de povestit despre anotimpuri, luni, ani…. 

Poate va inspira si activitatea noastra de anul trecut: ceas gustos cu fructe AICI

Spor la ticait.

Ema 

3 thoughts on “Cat e ceasul?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *