Cateva jocuri pentru orele live

Intotdeauna pregatesc cateva jocuri pentru orele live cu elevii mei de clasa pregatitoare. Unele sunt online, dar altele le realizez pe calculator si le proiectez pe ecran. Le concep astfel incat sa pot desfasura mai multe activitati diferite. Puteti descarca formatul meu AICI. E un format PowerPoint. Adaptati si modificati astfel incat jocurile sa se potriveasca elevilor vostri si continuturilor voastre.

 

Jocuri cu actiune, cu sarcini, provocari

  • Sudoku, KenKen puzzle, jocuri cu sarcini
  • Proiectați jocurile pe tabla voastră și partajați ecranul.
  • Pentru jocurile SUDOKU, la figurile geometrice, copiați și mutați casetele cu figuri.
  • Pentru celelalte jocuri puteți scrie direct pe joc, deoarece acolo e un tabel.
  • Acestea sunt doar niște idei de jocuri, adaptați claselor voastre.
  • Copiii pot primi pentru unele formate pe care să le imprime sau să le scrie și apoi să le jucați împreună.
  • Pe unele le puteți scrie împreună, poate fi și un exercițiu de dictare. Apoi jucați jocul respectiv.
  • Eu prefer designul simplu, fără elemente de decor care încarcă.

jocuri pentru orele live

Jocuri pentru orele live

Cred ca se poate face un joc pentru orice. Fie ca realizati in PowerPoint si va stabiliti niste casete pe care sa le mutati sau in Word ori salvati ca PDF or tip poza, fie ca dati un share si copiii pot chiar ei sa mute sau sa scrie, orice continut poate fi joc. Puteti adauga punctaje. Puteti oferi stelute ca feedback. Si, desigur, copiii le pot juca frontal, cu voi, sau pe grupe daca folositi functia Breakout rooms de la Zoom. Ca sa faceti asta cu copiii mai mici e putin mai greu. Ar presupune sa le trimiteti jocul doar unora dintre ei, sa stabiliti camerele astfel incat cei ce au jocul sa fie in camere separate si sa ii invatati sa partajeze ecranul cand sunt acolo.

Voi ce activitati si jocuri pentru orele live aveti? Ce activitati prefera elevii vostri? Va invit sa scrieti in comentarii ideile voastre, ne sunt de folos tuturor.

Alte articole pe blog: Ce facem cu scoala online?, Cum realizez filme pentru copii

Ema

1 thought on “Cateva jocuri pentru orele live”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *