Ce imi doresc in 2017? – Completeaza fisa

Pentru anul 2017 imi doresc sa … 1, 2, 3 … multe lucruri. E important sa le vizualizam, sa le punem pe hartie chiar, sa le prioritizam. E important sa ii invatam pe copii sa isi stabileasca niste obiective, niste teluri de atins. Pastrati fisele completate de ei si discutati-le la sfarsitul anului. Puteti descarca fisele de AICI – de printat
fisa
Nu va sfiiti sa spuneti elevilor ce va doriti voi, oamenii mari si invatatorii lor, chiar daca sunt lucruri materiale sau de suflet. Incurajati-i sa isi doreasca … orice. E falsa impresia ca ne dorim doar sa fim mai buni, mai prietenosi. Pe de alta parte aceste notiuni sunt prea largi, prea vagi. Copiii isi doresc mult lucruri care tin de universul lor apropiat: jucarii, tablete, o bicicleta. Va sfatuiesc sa nu conditionati dorintele lor: Cred ca vei obtine o bicicleta daca vei invata mai bine si vei fi mai ascultator. Fiecare are samburi de vise si e minunat daca noi, oamenii mari, le dam aripi.
Citeste si urmatoare articole: Daca as fi Mos Craciun…, Plan de vacanta.
Sa aveti un an 2017 minunat si creativ.
Ema

1 thought on “Ce imi doresc in 2017? – Completeaza fisa”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *