prieten imaginar

Carte pentru copii – Confesiunile unui prieten imaginar

Inca o excelenta carte pentru copii: Confesiunile unui prieten imaginar, scrisa de Michelle Cuevas. Puteti citi despre autoare si lucrarile ei pe siteul sau Michelle Cuevas. Eu vreau sa va vorbesc despre carte si despre puterea ei.

 

prieten imaginar

Ai un prieten imaginar ?

La varste mici copiii simt nevoia sa aiba un prieten … imaginar. Nu e nimic rau in asta. Daca si al tau are un prieten imaginar nu inseamna ca are o problema sociala, de adaptare, psihologica. Pur si simplu unii copiii, cu multa imaginatie, creativi, simt nevoia sa pastreze in mintea lor un companion. Iti amintesti daca si tu aveai in copilarie un prieten imaginar? Ce ii spuneai? Cum te jucai cu el? Iti recomand sa citesti un articol interesant aici Prietenul imaginar al copilului.  Cartea aceasta este exact despre prietenul imaginar. Sau mai bine zis este cu un prieten imaginar.

 

Un prieten imaginar intr-o lume cu propriile reguli

Scrisa din perspectiva acestui amic inventat, cartea e asa cum spune si titlul, un fel de jurnal in care apar gandurile, ideile, intamplarile prin care trece acest prieten. Primele pagini te duc chiar in eroare, nu iti dai seama daca personajul principal e un copil adevarat. Foarte ingenios acest artificiu de a incepe scrierea. Dupa primul capitol invitati copiii sa isi dea cu parerea.

Nu va voi povesti cartea. Placerea descoperirii e importanta. Va semnalez aspectele care mi-au placut foarte mult:

 • Capitolele sunt scurte
 • Stilul e alert, te prinde, nu te plictisesti
 • Întamplarile sunt chiar interesante si amuzante
 • Fiecare are o lume a sa. Desenati harta lumii voastre.
 • Nu m-as fi gandit ca exista o lume a prietenilor imaginari
 • E o carte care invita la introspectie, care da un anume sens lucrurilor de langa noi
 • Metaforic vorbind, cartea e poate si despre fiecare dintre noi, despre acea parte ascunsa a fiecaruia
 • Au si cainii imaginatie?
 • Un prieten imaginar poate avea forme felurite. Dar oamenii? Ce „forma” au oamenii?
 • Cea mai importanta activitate a unui prieten imaginar e sa creada in tine. Hmmm, cate nu ar fi de discutat aici!
 • Lucrurile imaginare au inima?
 • Expresia „Cainele mi-a mancat tema.” capata acum o noua interpretare.

 

Puteti achizitiona cartea Confesiunile unui prieten imaginar de Michelle Cuevas online de pe siteul Elefant.

Daca ati citit-o, lasati in comentarii impresiile voastre. Ce v-a placut? Daca ati discutat-o la clasa, spuneti-ne ce parere au avut copiii.

Alte carti pentru copii: Picnic cu tort, Minunea

Ema

 

3 thoughts on “Carte pentru copii – Confesiunile unui prieten imaginar”

 1. Pingback: Ce vor parintii?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *