cosulete de Pasti

Cosulete de Paste -reciclati niste pahare galbene

Daca v-au ramas niste pahare galbene sau albe de la o petrecere, reciclati-le. Va propun sa le transformati in cosulete de Pasti. Pot fi cosulete sau pot fi doar pui, in functie de cum le folositi: cu gura in sus sau in jos. M-am inspirat de aici Chick Cups, dar am folosit alte accesorii.

cosulete de Pasti

Cum sa faceti cosulete de Paste

Materiale: Am folosit pahare galbene si hartie colorata, lipici, foarfece si manute harnice. Puteti, la fel de bine, folosi pahare albe. Sau, de ce nu, pahare de toate culorile. Pot fi pahare de carton sau de plastic. Important e sa le dati o noua utilizare si sa ii invatati pe copii sa recicleze.
Metoda e simpla: Lasati copiii sa fie creativi, sa adauge elemente, sa decoreze. Pastrati elementele simple: cosuletele de Pasti confectionate astfel trebuie sa semene cu un pui care sa aiba ochi, cioc, eventual creasta si aripi, poate si doua picioare. Va recomand insa sa folositi un lipici bun, deoarece nu toti adezivii adera bine pe plastic.
cosulete de Pasti
cosulete de Pasti

La ce folosim cosuletele

Copiii le-au gasit mai multe intrebuintari. Ar putea fi cosulete pentru bomboanele, pentru biscuiti sau pentru ousoarele de ciocolata. Dar, la fel de bine, ar putea fi niste suporturi pentru flori, biletele, creioane, agrafe si alte obiecte mici de pe birou. Daca aveti si alte intrebuintari, lasati ideile voastre in comentarii.
Legati activitatea de alte continuturi: o poezie de primavara, o poezie cu puisori sau o poveste. Inventati un joc cu puisori, fie un joc cu pahare, fie unul de miscare.
cosulete de Pasti
Alte idei pentru activitati de Paste: Puisori, Iepuras cusut
Sarbatori fericite.
Ema


1 thought on “Cosulete de Paste -reciclati niste pahare galbene”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *