craciun

Ce sa faci la scoala inainte de Craciun

E acea perioada a anului in care nerabdarea isi spune cuvantul. Mai sunt doar cateva zile pana la Craciun, pana la vacanta de iarna, copiii sunt agitati, zgomotosi, vorbesc mult si tare, iau decizii neasteptate. In clasa parca e putin haos si nu ne mai intelegem unii cu altii. Nu mi-e usor sa tin pasul cu aceasta schimbare rapida in comportamentul lor, dar ma mobilizez.

craciun

Inainte de Craciun la scoala

Cu siguranta ca aveti tot felul de activitati minunate inainte de Craciun. Poate impodobiti un brad in clasa, organizati secret Santa, donati jucarii, confectionati podoabe si felicitari. Dar cum e in clasa? Daca aveti o clasa in care elevii sunt si acum linistiti, rabdatori, concentrati pe studiu, acest articol nu e pentru voi. Daca sunteti ca mine si aveti o clasa de pitici, mai mari sau mai mici, preocupati mai mult de ce le va aduce mosul decat de colinde, matematica si pastrarea curateniei, atunci impart cu voi din ce ma straduiesc eu sa fac.

 • Pastreaza rutina.
 • Pastreaza orele asa cum sunt ele in orar, tine-te de ora de lucru manual, dar si de cea de mate.
 • Daca aveti serbare, pastreaza un ritm decent de repetitie. O data pe zi daca e o serbare scurta, o data la doua zile daca e una mai lunga sau imparte repetitia pe secvente. Si mai ales, nu e problema daca gresesc vreun vers.
 • Daca ceva nu merge la repetitii, inlocuieste sau simplifica. Nu tine cu dintii de ceva greoi. Eu as fi vrut, de exemplu, sa cante pe negative. Nu merge, e aiurea. Asa ca vor canta fara negative, au clopotei si shakere din oua Kinder cu orez ca sa tina ritmul.
 • Daca nu merge bine la repetitii, nu dispera: la serbare copiii se mobilizeaza extraordinar.
 • Anunta copiii din timp, informeaza-i care e programul zilei. Nu-i asa ca te tot intreaba cand e serbarea? Stabiliti repere temporale pentru cei mici: peste doua nopti dormite, peste inca doua zile de scoala.
 • Mai lasa de la tine. Nu e vorba de a incuraja actiuni nepotrivite, ci de a gestiona cu blandete conflictele.
 • Vorbeste mai des si mai mult despre bunatate, despre Hai sa zambim mai mult.
 • Fa-i constienti de faptul ca o agitatie permanenta, un ton ridicat oboseste pe toata lumea.
 • Ia-ti o pauza, mai fugi in cancelarie, stai de vorba cu colegii, descarca-te, recunoaste ca e greu, ca e agitatie, dar Hai mai departe.
 • Ajuta-i sa se mobilizeze, cautati solutii.
 • Ajuta-i sa se calmeze: Respirati! Zambiti! Stam 1 minut fara sa vorbim.
 • Evita sa incarci programul cu repetitii, recapitulari, consolidari, mai multe de sfarsit de semestru.
 • Nu amana sa te duci la toaleta, sa bei apa.
 • Vino cu niste jocuri haioase, X si 0, un sotron, aruncat cu bulgari de hartie intr-o tinta cu exercitii.
 • Brain break – In timpul orei de mate pune muzica si invita-i sa danseze 2 minute.
 • Da-le niste teme amuzante.
 • Imparte sarcini, roaga-i sa te ajute, sa se ajute unii pe altii.
 • Incurajeaza-i mult, lauda-i emfatic, pandeste-le momentele bune, fa mari succesele mici.
 • Etapizeaza totul, mai lasati si pe maine, mai bine citeste-le o poveste, o gluma.

La voi cum e? Cum ii mobilizezi, ce le spui? Te invit sa lasi in comentarii cateva idei despre rutina voastra de dinainte de vacanta de iarna.

Alte articole pe blog: Calendar de Advent, Cum se pregateste Mos Craciun?

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *