Cum e la scoala in Franta – Gimnaziul

In urma cu cativa ani nici nu ma gandeam ce greu va fi sa aleg … un gimnaziu. In Romania, trecerea la gimnaziu vine aproape firesc, copiii merg la gimnaziul care continua scoala lor primara. Sunt si cazuri, desigur, cand voi, parintii, optati pentru alt gimnaziu si probabil atunci treceti in balanta pro si contra fiecare scoala. Asa suntem noi acum. (Si in Franta se poate opta pentru continuarea la gimnaziul de cartier, firesc, insa de data aceasta copilul nostru se incadreaza in alta parte deoarece nu vorbeste bine limba franceza.)
gimnaziul
Un aspect cu un mare plus pentru Franta si pentru scoala franceza (cel putin aici, in orasul acesta unde un procent insemnat din populatie e alcatuit din straini, din oameni din toate tarile, ai caror copii poate nu vorbesc nici franceza si nici macar engleza.): invatarea limbii. Ai venit in Franta, hai sa te invatam: ori franceza ori engleza ori ambele. In cazul copilului meu e de invatat doar limba franceza (engleza o stapaneste foarte bine). In scoala primara accentul e pus pe orele de invatare a limbii, celelalte discipline cad oarecum, pana la un moment dat, pe locul doi. Copiii sunt scosi de la orele de religie sau educatie fizica si studiaza, in grup, la franceza, in ore dedicate si prinse in orar. Ore de franceza sunt si cu toata clasa, iar ei sunt asteptati sa ii ajunga din urma pe ceilalti sau macar sa se apropie, colegii care stiu engleza le traduc din franceza in engleza. E minunata aceasta abordare.
Acum, cum va spuneam, alegem gimnaziul: Scoala Europeana sau Scoala Internationala? Am fost sa stam de vorba cu doamna invatatoare a copilului. Sa ne explice care e diferenta, pe care ne-o recomanda. Minunate lucruri am aflat. In primul rand mi-a placut abordarea ei: ne-a spus sa alegem in functie de ce vom face mai departe si uite ca eu nu m-am gandit la asta (poate si pentru faptul ca nu cunosc destul de bine structura acestor scoli)
gimnaziul
Ne-a sfatuit asa: daca vom pleca in alta tara europeana atunci scoala europeana e potrivita, studiile sustinute aici sunt recunoscute in alte scoli similare din marile orase ale Europei, la fel si bacalaureatul. La scoala europeana sa studiaza mai mult in engleza, copiii avand cam 3 ore de franceza pe saptamana.
Daca mai ramanem in Franta, scoala internationala e mai potrivita, aici engleza si franceza au ponderi egale ca studiu – sunt materii care se studiaza in engleza, altele in franceza, copiii din diferite clase sunt amestecati la unele discipline unii cu altii, putem opta pentru discipline optionale. Scoala aceasta ii pregateste pe copii pentru un alt liceu international si renumit din oras, care la randul sau ii pregateste si pentru facultatile din afara Frantei. Totul e cu bataie lunga si iata ca ei au gasit o formula buna de a-i invata pe toti copiii, indiferent de limba, in aceleasi scoli.
Ma gandesc acum la o familie de straini care ar ajunge la Targu Mures spre exemplu, unde locuiesc eu. Nicio scoala din oras nu ar putea asigura unui copil strain, vorbitor de orice limba, o educatie sustinuta.
Si, nu in ultimul rand, vreau sa va spun doua vorbe despre examene: examenul de admitere la gimnaziu se da de catre toti copiii, la limba engleza. Au si un test la franceza, dar acesta e doar pentru a stabili nivelul de limba. Da, au examen la gimnaziu. Si da, e bine asa.
Daca aveti si voi experiente cu scolile din alte tari, lasati un comentariu.
Ema

3 thoughts on “Cum e la scoala in Franta – Gimnaziul”

  1. Bună! Întâmplător am ajuns pe pagina ta, căutam informații despre școlile din Franța, deoarece vrem sa ne mutam in Paris, eu și fetele mele de 12 ani. Și noi suntem din Târgu Mureș. Tot caut o școală publica în care sa se predea in limba engleza pt că fetele nu știu franceza, găsesc doar scoli private, nu știu încotro să mă îndrept…oare putem discuta in privat, să-mi explici un pic cum funcționează toata nebunia asta? Mulțumesc!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *