ecusoane

Ecusoane colorate – cum sa faci ecusoane

In clasa pregatitoare am facut copiilor ecusoane cu nume de prins in piept si le-am pus pe banci astfel incat fiecare sa stie unde sa se aseze. Poti descarca un document Word in care poti edita documente AICI – Ecusoane. Nu edita documentul direct online, deoarece nu vei reusi. salveaza documentul in calculatorul tau, apoi poti incepe editarea. iti prezint mai jos si cum se face. Nu e greu.
ecusoane

Am lucrat etichetele in Word, iar scrisul este cu functia Word Art.

ecusoane
Pentru copiii de clasa pregatitoare e bine sa scrieti numele doar cu majuscule. Fiecare copil si-a colorat si decorat eticheta.

ecusoane

Cum sa faci ecusoane

1. Deschideti un document Word. In bara de instrumente de sus, la functia Insert, aveti optiunea Word Art. Vi se deschide o fereastra mica si puteti alege cum doriti sa arate scrisul – colorat, cu umbre… Daca nu aveti o imprimanta color, alegeti atunci cel mai simplu format – primul stanga sus- care va face doar conturul literelor.
ecusoane
2. Scrii numele – cu majuscula si caractere mici sau doar cu majuscule. Numele iti apare incadrat intr-un dreptunghi pe care il poti mari sau micsora tragand cu mouse de punctele din capete.
3. Daca doresti sa schimbi formatul caracterelor, mergi in bara de sus, in Home, la casuta cu formatul de scris. Eu folosesc de obicei Comic Sans MS, dar poti proba ce tip de caractere iti plac. Alte caractere care imi plac sunt Times New Roman, Monoyipe Corsiva (scris ca cel de mana), Curlz MT (scris cu inflorituri).

4. Marimea caracterelor. Langa formatul literelor ai casuta care te lasa sa alegi marimea. De obicei aleg marimea 100 (nu exista in fereastra care ti se deschide, asa ca trebuie sa scrii de mana in casuta).

5. Daca doresti ca formatul cuvantului sa se schimbe si mai mult, selecteaza tot cuvantul si mergi la optiunea Text Effect. Daca te plimbi prin ferestrele ce se deschid, poti alege daca scrisul sa aiba umbre, anumite inclinatii, sa para 3D, sa fie valurit, rotunjit, curbat …

6. Ca sa faci mai multe nume cu acelasi format de scris, apasa pe casuta desenata imaginar in jurul cuvantului, dai Copy si mergi mai jos ca sa o copiezi, apasand Paste. Pozitioneaza cuvantul la mijloc apasnd in bara pe casuta de aliniere in mijloc.

Doua trucuri

7. In formatul descris de mine aici, pe o foaie A4 iti incap 5 etichete. Inainte de a face mai multe, tipareste o singura pagina si vezi daca te multumeste.
8. Poti printa pe foi obisnuite A4, albe sau colorate ori pe carton. Poti lamina etichetele sau le poti lasa asa pentru a fi colorate de catre copii.
Pe blog gasesti si alte idei de activitati pentru prima zi de scoala: Prima zi de scoala, Ti-ai umplut galeata azi?
Daca ai intrebari, lasa un comentariu. Te voi ajuta cu placere.
Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *