Cum sa faci un caleidoscop

Nu e nici greu, nici usor sa faci un caleidoscop. Iti trebuie ceva materiale si rabdare. Daca ai 30 de copiii cu care sa lucrezi in acelasi timp un caleidoscop, atunci te inarmezi cu rabdare si promiti ajutor doar in caz de urgenta (ceva s-a rupt, nu functioneaza, nu sta….); in rest cei 30 de copii au la indemana 2 variante: ori se descurca singuri ori mai intai cer ajutor unui coleg (abia apoi au voie sa strige Doamnaaaa, nu pot!).

Pentru a realiza acest proiect, am cercetat destul de multe activitati publicate online. Mi-a fost greu sa gasesc folia de plastic si am incercat sa adaptez totul pentru ca scolarii mei de clasa I sa realizeze mai usor caleidoscopul si sa inteleaga. Anul viitor poate vom confectiona unul care se misca.

La scoala copiii s-au distrat. Nu a fost usor pentru ei sa respecte pasii, sa aiba rabdare, sa se astepte unii pe altii. Unora le-a reusit proiectul fara mari batai de cap. Altii au realizat doar … jumatate de caleidoscop. 90% dintre ei au fost incantati de rezultat.

Teodora m-a ajutat sa fac pozele … prin caleidoscop.

Pentru ca in clasa nu am avut timp sa realizez pozele procesului de creatie, am facut acasa un caleidoscop cu fetita mea. 
Materialele: un tub de carton 22 cm in lungime si 5 cm diametru 9de la servetelele de bucatarie), o bucata de carton 22×11 cm, o bucata de plastic tare (22 x 11 cm) – am luat-o de la magazinul de hobby cu 2 ron coala, folie de aluminiu, un cerc negru si un cerc din plastic ce sa se potriveasca la capetele tubului, margele mici de sticla / paiete / sclipici, lipici, foarfece, hartie de impachetat.

Pliezi bucata de carton in 3.

Invelesti cartonul in aluminiu – ai grija ca partea mai stralucitoare sa fie inafara.

Pliezi in 3 bucata de plastic.

O asezi peste cartonul invelit in folie.

Capsezi pe margini folia si plasticul.

Pliezi totul in 3 ca sa obtii forma triunghiulara, apoi lipesti cu banda adeziva partea de sus.

Pui tubul triunghiular in rola de carton.

Il fixezi cu banda adeziva sa nu cada.

Ca sa faci o gaura in mijlocul cercului de carton, il pliezi in patru si tai putin varful.

Lipesti cercul negru la un capat al tubului. Prin el te vei uita.

Pe cercul de plastic lipesti margele, paiete, sclipici.

Lipesti cercul de plastic la celalalt capat. Margelele vor fi in interior.

Invelesti tubul de carton in hartie cu model.

Caleidoscopul tau e gata.

Iata aici un film cu etapele procesului. Videoclipul este in limba engleza, deoarece fetita mea se exprima mai bine asa. 

Cu drag,
Ema 

3 thoughts on “Cum sa faci un caleidoscop”

  1. am 45 de ani, caleidoscopul pe care l-am avut de copil s-a stricat, dar stiu ca era tub din carton, 3 fasi de plastic care alcatuiau tunelul prismei optice, un geam opac in fata,sticle mici de diferite culori.un geam normal la un capat al prismei,iar la celalalt capat al tubulu i un gol mic prin care se vedea universul magic al culorilor, un univers pe care nu+l uiti niciodata. Ai redeschis sufletul unui inger, sa ai grija stimata doamna ,sa nu uite niciodata ca la celalat capat al caleidoscopului sa vada chipul blind si senin al mamei. Cu respect, Romeo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *