Cum se pregateste Mos Craciun?

Iata un bun prilej de a apela la imaginatie. Chiar daca multi copii stiu ca Mos Craciun … exista, orice referire la existenta si munca sa sunt pentru ei o sursa de amuzament. Asa ca hai sa exploatam acest subiect si mai ales sa il conectam cu ceva practic. Eu vin aici doar cu o idee, la matematica de data aceasta. Insa voi puteti sa propuneti activitati pentru aceasta tema si la alte discipline: un atelier de construit sanii de lemn, un atelier de impachetat cadouri.

 

Cum se pregateste Mos Craciun

Ce face Mos Craciun? Cum se pregateste?

Sigur face niste pregatiri, provizii, calculeaza, socoteste, pune ordine in toate. E o calatorie lunga cu opriri din loc in loc. Poate calculele facute cu acest prilej ii vor ajuta pe copii atunci cand familia lor se va pregati pentru o excursie.

Prima fisa are in vedere greutatea saniei, a cadourilor si stabilirea numarului de reni. Mosul meu, cantarit, are doar 85 de kilograme, cam slabut, insa am avut in vedere ca fisa sa poata fi efectuata si de copii din clasa a doua, spre exemplu. Voi puteti realiza o alta fisa, cu alte date, cu alte exercitii, in functie de nivelul clasei si de capitolul la care va aflati.

A doua fisa se refera la timpul de care are nevoie Mos Craciun. Am imaginat ca pleaca din Suceava si ajunge la Bucuresti, trecand prin alte cateva orase. Apoi se va intoarce la Suceava pentru a lua alte cadouri. Puteti, deasemenea, realiza un alt traseu, cu localitati pe care copiii le stiu.

Puteti descarca cele doua fise AICI.

Cum se pregateste Mos Craciun

Poate ca fisele va par grele, cu prea multe calcule. Poate am depasit putin pragul. Cred insa ca impreuna, in clasa, lucrand in grup sau frontal, copiii se vor amuza de provocare. Si poate chiar le sugerati sa conceapa ei un astfel de exercitiu, mai simplu, mai usor.

Dati-mi un feedback daca v-ati prins in poveste. Ori spuneti, in comentarii, ce alte activitati inedite desfasurati cu copii cu ocazia Craciunului.

Alte articole cu Mos Craciun gasiti pe blog: Povestea lui Mos Craciun – fise, Daca as fi Mos Craciun… .

Ema

3 thoughts on “Cum se pregateste Mos Craciun?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *