Desertul in cutie – activitate practica

Daca am realizat delta la caserola, hai sa facem si un desert in caserola  la lectia despre desert.

Materiale: cutie de plastic sau de carton, malai, figurine din hartie (camila, cactus…)

Cutia se pazeste cu grija pana la ora de realizat desertul. Se intreaba doamna de mai multe ori pe zi cand e vremea de … desert. Apoi, la ora stabilita, doamna scrie pe tabla, in pauza, materialele necesare. Incepe forfota si se aduc pe fiecare masa materialele.

Malaiul se pune in caserola, se scutura, se netezeste, se pipaie si se rasfira, se toarna putin pe masa si pe sub masa ( din greseala), se mai ia putin de la colegul care intotdeauna are mai mult. Figurinele se taie dupa contur sau se realizeaza unele originale.

Beatrice nu a avut caserola. Dar a realizat un colaj 3D extraordinar.

Iar Maya a realizat, pe capacul cutiei sale, un soare suspendat. Original !

Sa va luati apa in desert. Si-o camila.

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *