Eveniment – Dezvoltarea emotionala si cognitiva a copilului in primii 3 ani de viata

Mi-as fi dorit ca pe vremea cand copilul meu era mic sa fi avut sansa de a participa la o conferinta de parenting. In 2006, cand s-a nascut fetita mea, erau prea putine evenimente de acest fel si cred ca mai toate erau in capitala. Va recomand sa participati la astfel de evenimente, in calitate de parinte sau de cadru didactic.  Chiar daca proprii vostri copii sunt mari, dar aveti la scoala unii mici, o dezbatere despre dezvoltarea emotionala a copiilor e binevenita.

dezvoltarea emotionala

Dezvoltarea emotionala a copilului

Credem ca stim totul despre copiii nostri. Nici pe departe. In realitate nu stim nimic. La dezvoltarea lor contribuie nu doar educatia primita acasa, ci si factori interni sau externi: temperamentul, personalitatea, mediul in care cresc, educatia parintilor. Primii 3 ani de viata sunt considerati foarte importanti. Copiii invata acum prin imitatie si prin joaca.

Social Moms organizeaza in 31 ianuarie 2019, de la ora 18.00, la Crown Cismigiu, in Bucuresti, o conferinta pe tema  “Dezvoltarea emotionala si cognitiva a copilului in primii 3 ani de viata”.  Iata care sunt invitatii ce vor dezbate subiectul:

  • Gabriela Maalouf, NLP trainer pentru copii si parinti
  • Simina Angelescu, Psihoterapeut, cu specializare in terapia copilului si Maternologie Clinica
  • Kathereine Biscubchi, Educator Montessori cu diploma A.M.I pe orizontul de varsta 2,5 – 6 ani & Curs Asisenti Montessori 0-3 ani
  • Ionela Luciu, Pedagog Montessori 0-3 ani si fondator ParentIS

Se va discuta despre salturi, regrese, pusee, conectarea dintre mama si copil, despre detapele de dezvoltare ale creierului si dezvoltarea cognitiva si emotionala prin joaca. Pregatiti-va intrebari si idei.

Un lucru tare frumos este acela ca participarea e gratuita. Va puteti inscrie pe siteul Social Moms pentru a putea rezerva un loc in sala. Formularul de inscriere se gaseste AICI. Pe Facebook gasiti si evenimentul AICI. Dati-i un share sa stie si alti parinti.

Daca ai participat, lasa un comentariu cu impresiile tale. Ce lucruri interesante ai aflat?

Alte articole pe blog: Carti de parenting, Lectii pentru parinti

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *