Elefantelul Curios – joaca serioasa

Hai la joaca! La joaca serioasa. Elefantelul Curios se ocupa de momentele de joaca si invatare. E un loc de joaca si afterschool care hraneste curiozitatea. E localizat in Bucuresti, in zona de sud si imi pare rau ca nu se afla si in orasul meu.

Daca vizitati blogul lor, Elefantelul Curios Blog, veti vedea o multime de poze de la activitatile lor frumoase: petreceri, vizite la radio si la fabrici, teatru pentru copii, ateliere de vacanta. Pe mine m-au impresionat in mod deosebit vizitele lor: la dentist, la radio, la metalurgie – sunt momente in care copiii au ocazia sa vada si sa invete atatea lucruri noi!

O astfel de locatie ile arata copiilor ca invatarea are loc si in afara scolii, ca ei pot sa isi gaseasca prieteni si in alte medii decat la gradinita sau in jurul blocului, ca socializarea e importanta pentru dezvoltarea lor si ca implicarea in activitati specifice varstei le da posibilitatea sa isi gaseasca pasiuni si preocupari noi. 

Izabela Caragea, initiatoarea proiectului Elefantelul Curios, este mama din comunitatea Work At Home Moms si o puteti contacta pe pagina de Facebook Elefantelul Curios.

Ema 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *