felicitare de Craciun

Felicitare de Craciun cu ac si ata, felicitare interactiva cu margele

Am o idee pentru copiii mai mari, din clasele 3 – 4, o felicitare de Craciun cu un bradut cusut, chiar interactiva daca ii puneti margele.

De ce e pentru copiii  mai mari? Va recomand sa puneti copiilor acul si ata si foarfecele in maini de la clasa pregatitoare. De data aceasta e nevoie insa de putina indemanare, deoarece cartonul va fi gaurit cu acul si gaurile astfel formate sunt greu de vazut, de nimerit. Insa puteti incerca proiectul la orice varsta, sunt destui copii indemanatici.

Felicitarea de Craciun pe care v-o prezint mai jos nu e ideea mea, am vazut proiectul undeva pe internet, cu mult timp in urma. Mi-a ramas gandul la ea deoarece implica folosirea celor doua instrumente “de temut” la scoala: acul si foarfecele. Dar hai ca nu e greu. Si nici teama sa nu va fie, nu se taie, nu se inteapa nimeni.

 • Daca ii puneti si margele va fi o felicitare de Craciun interactiva, deoarece puteti misca margelele si puteti “impodobi” bradul cum vreti voi.

Felicitare de Craciun

Felicitare de Craciun cu ac, ata, carton

Materialele de care aveti nevoie sunt: carton nu foarte gros in ce culoare vreti voi, carton pentru felicitari sau felicitari gata confectionate, ac, ata colorata, foarfece, lipici, creion si radiera, rigla si, eventual, margele.

Puteti viziona filmul realizat de mine pentru acest proiect AICI.

 • Bradul va fi cusut pe o bucata separata de carton pe care o veti lipi pe felicitare. In acest fel spatele cu noduri nu se va vedea. Taiati o bucata de carton care sa incapa pe felicitare. Desenati pe aceasta bucata, centrat, un triunghi isoscel. Desenati foarte usor, liniile vor fi sterse la un moment dat.
 • Puneti bucata de carton cu triunghiul pe un teanc de hartii, pe un carton. Cu un ac faceti gauri mici de-a lungul triunghiului. Doar pe laturi, nu si pe baza. Gaurile pot fi la distante egale sau nu.
 • Stergeti cu radiera liniile trasate.
 • Puneti ata in ac, faceti un nod si incepeti sa coaseti de la baza catre varf.
 • In cazul in care folositi margele, asigurati-va ca acul trece prin ele. Pe masura ce coaseti insirati 2 – 3 margele pe linie. Nu folositi margele multe si nici grele, deoarece firele se vor lasa.
 • Cand terminati de cusut, faceti un nod pe spate.
 • Lipiti cartonul pe felicitare. Atasati o steluta in varf.

Dupa acest mod de lucru puteti realiza felicitari si cu alte forme: stelute, ghetute, o sanie, o caciula de mos. E un proiect usor ce se poate realiza la scoala sau acasa. Copiii pot confectiona astfel de felicitari pentru orice ocazie.

Compuneti un text frumos pe care sa il scrieti pe felicitarea creata de voi.

 

felicitare de Craciun

Daca aveti alte idei pentru a realiza o felicitare de Craciun, lasati un comentariu. Poate ati mesterit chiar una cu ac si ata.

UPDATE: Am primit poze de la colegele Andreea si Corina: felicitari realizate de copiii din clasele lor. Iata-le mai jos.

Alte idei pentru activitati de iarna: Cum se pregateste Mos Craciun? , Willie Fulg de nea.

Ema

3 thoughts on “Felicitare de Craciun cu ac si ata, felicitare interactiva cu margele”

 1. Ca sa nu se vadă spatele poți coase pe un carton separat, pe care îl lipești apoi pe felicitare.
  Pentru dat găuri eu am de rezerva bucăți de spuma (cea din plastic, dar.merge și polistiren).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *