Fise dezghetate – Povestea lui Mos Craciun

Toti copiii numara zilele pana la venirea lui Mos Craciun. Cei mai multi probabil ca stiu exact ce cadouri isi doresc. Magia incepe cu fiecare gand si cu fiecare scrisoare pentru mosul. Pana la vacanta mai e insa timp de activitati scolaresti. Am pregatit un set de fise pentru scrierea creativa. Toate ideile se aglomereaza in jurul mosului. Propuneti copiilor sa le rezolve individual, in pereche, in grup. Le puteti aborda acasa sau la scoala.

 

FISE

 

Mos Craciun cu fise

Fisele sunt intr-un format PDF si le puteti descarca AICI. Nu am folosit multe culori, asa ca printându-le economisiti toner si lasati copiilor bucuria de a colora cum doresc desele. Le puteți printa insa pe foi colorate (culori pale). Puteti realiza toate activitatile sau doar pe cele care se potrivesc intentiilor voastre. Imartiti clasa in grupe, dati-le posibilitatea sa isi aleaga ce fisa doresc. Ar putea fi chiar teme creative pentru acasa. Ori fise cu activitati pentru un cerc de lectura sau de scriere.

Daca sunteti parinte si alegeti sa le lucreze copilul acasa, alaturati-va jocului. Rezolvati impreuna fisele. Desenati, povestiti, depanati amintiri.

fise

Mos Craciun exista!

Fisele se adreseaza copiilor mai mari de clasa a doua. Unele sarcini presupun alcatuirea unor texte scurte, altele doar enumerarea unor cuvinte.

Asigurati-va ca elevii inteleg sarcinile. Indemnati-i sa fie creativi, sa caute raspunsuri mai departe decat clasicele solutii. Lasati-i sa isi prezinte ideile in fata clasei. Puteti chiar realiza un panou cu toate fisele completate. In zilele urmatoare schimbati sarcinile grupelor. Daca in prima zi fiecare si-a ales o fisa, in ziua urmatoare rugati ca fiecare sa aleaga o fisa pentru un alt coleg. Sau sa aleaga o fisa fara sa vada ce scrie pe ea.

Aveti si alte idei? Lasati un comentariu.

Mai gasiti pe blog cateva postari cu tema Mos Craciun: Scrisoare de la Mosul, Daca as fi Mos Craciun, Atelierul lui Mos Craciun.

Ema

6 thoughts on “Fise dezghetate – Povestea lui Mos Craciun”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *