instagram

Instagram pentru profesori

Instagram – Sigur ai auzit de aceasta retea sociala! Sigur ai auzit de Instagram deoarece acum e la moda mai ales printre tineri. Aparent doar printre tineri. Sa stii ca nu e deloc asa. As zice ca e in trend pentru cei vizuali, deoarece pe Instagram vorbesc mult pozele. Unii sunt acolo ca sa fie vazuti, altii au acolo povestea vietii lor, altii stiu ca inspira mai departe. Ce sa faca un profesor cu un cont de Instagram? (Cand spun profesor ma refer la toate cadrele didactice: educatoare, invatatori, profesori de gimnaziu, de liceu.) Ar putea fi, desigur, un cont in plus adaugat la altele, o activitate consumatoare de timp. Da, poate fi asa, daca asa privesti lucrurile si daca asa setezi activitatea. Dar hai sa intoarcem ideile: ca si Facebook sau Pinterest, Instagram te poate ajuta pe tine, ca profesor. Cum?

instagram

De ce sa ai cont pe Instagram

Eu personal sunt pe Instagram pentru ca e o uriasa baza de date care ma inspira. E o altfel de biblioteca sau o altfel de ocazie in care sa cunosc oameni. Sunt acolo pentru ca Instagram functioneaza altfel decat Facebook spre exemplu. Imi plac ambele, dar ele functioneaza diferit, au alta audienta, alta abordare.

 • Te inspira.
 • Esti acolo.
 • Te integrezi.
 • Cunosti oameni.
 • Vezi si alte abordari.
 • Sintetizezi.
 • Te conectezi.

Instagram profesoral

 • Fa-ti un cont pe Instagram vara aceasta si probeaza ce face. Ca si la alte aplicatii, apasand mereu pe toate butoanele si functiile, te va ajuta sa descoperi ce functionalitati are. Poate e o aplicatie care ti se potriveste, poate nu. Daca nu e de tine, macar vei sti cum functioneaza si cand vei auzi vorbindu-se de ea, vei sti ce inseamna.
 • Instagram e o aplicatie pentru telefon. Dezvoltatorul a avut in vedere rapiditatea pe care o doresc cei mai multi utilizatori: faci o poza, o postezi acolo. Dar Instagram poate fi accesat si pe laptop sau calculator. Nu poti face upload de poze de pe calculator, dar poti comenta si da Like.
 • Conecteaza-te cu lumea. Da, cu lumea. Cu lumea intreaga! Daca ai Facebook pentru prieteni, lasa-l asa. Dar pe Instagram uita-te mai departe. Gaseste profesori din alte tari si da-le un Follow. In caseta de cautare tasteaza cuvinte in engleza, cuvinte care au legatura cu interesele tale: teacher, school, first grade, classroom decor, alphabet, numbers, school ideas.
 • Cand cauti dupa un astfel de cuvant cheie, vei primi nu doar persoane care au la nume cuvantul cautat, ci si postari care cuprind acel cuvant.
 • Pozele sunt cele mai importante pe Instagram. Dar daca vrei sa te gaseasca altii, atunci folosesti taguri. Tagurile sunt cuvinte cheie cu semnul # in fata. Postezi o poza, ii scrii un comentariu si pui tagurile care se potrivesc.
 • Daca vrei sa duci Instagram mai departe, vei cauta la un moment dat tagurile care ti se potrivesc, vei urmari tendintele, vei sti cum sa scrii acolo ca lumea sa te gaseasca.
 • Iata aici contul meu Instagram EmaLaScoala – uita-te la oamenii pe care ii urmaresc eu, la postarile mele, vezi ce taguri folosesc. Si, desigur, te invit sa ma urmaresti, apesi pe butonul Follow sau Urmareste.

Conecteaza-te cu lumea

 • Cand spun ca te poti conecta cu toata lumea, nu glumesc. Nu ma refer la faptul ca poti sa urmaresti pe oricine, ci la faptul ca poti cunoaste profesori din alte tari si poti vedea cum lucreaza ei. Foarte multi sunt inspirationali, posteaza din activitatea lor, idei de activitati, abordari care de multe ori sunt diferite. Pozele sunt foarte frumoase, colorate, e o placere sa le privesti.
 • Vei invata cum sa sintetizezi ideile. Poti sa scrii, desigur, o descriere lunga a pozelor tale, insa lumea prefera pe scurt. Dar vei invata sa sintetizezi folosind tagurile. Ce cuvinte se potrivesc pozei tale?
 • Vei invata ce e in trend in materie de educatie, care sunt ultimele abordari, cum e in alte parti. Cu siguranta sunt multe lucruri pe care le poti aplica in activitatea ta.
 • Pe Instagram vei gasi oameni din toate sferele educatiei. Unii, chiar daca au conturi pe toate retelele sociale, posteaza pe ele lucruri diferite. Pentru ca fiecare retea sociala se adreseaza, cu preponderenta, anumitor utilizatori. Eu, spre exemplu, urmaresc profesori din alte tari, bibliotecari sau cititori, profesori de arta si muzica, mamici care fac homeschooling, ilustratori de carte, autori de carte, pfii si mai sunt categorii.
 • In functie de ce mesaj vrei sa transmiti, construieste contul ca unul personal sau ca unul conectat la activitatile tale. Asta inseamna ca daca vrei sa postezi lucruri din clasa ta, din ideile tale de la scoala, atunci nu vei posta si poze din vacanta spre exemplu.

Iata cateva sugestii: the.teaching.mama , funcraftskids,  littlepinelearners, mamapapabubba, ourmontessorilife, ericabohrer, raisingdragons4, hello3rdgrade, rosanboschstudio, lifewith.z, chroniclesofreading, penguinkids,  picturebooksblogger.

Te invit sa scrii in comentarii despre exeperientele tale pe Instagram, ce ai descoperit, ce persoane te inspira, la ce te ajuta.

Alte articole pe blog: Pinterest pentru profesori, Cum sa ai un blog de scoala

Ema

2 thoughts on “Instagram pentru profesori”

 1. Am zâmbit laaarg, căci din toamnă iau pregătitoare. Tot stau cu notificările active pe diverse grupuri și grupulețe, să văd cam ce pregătește lumea ca materiale. Am până acum o enormă selecție cu „no way”, prea încărcate, prea țipătoare, prea multe elemente… Sper să apuc să pun în timp util poze cu ce vreau să fac eu, întâi la cifre, apoi la litere. Doar că intenționez să înceapă școala, mi se pare nedrept să decorez singură clasa. Să vină și ei, să coloreze, să lipească mulțimile de elemente…
  De exemplu, aș vrea regulile clasei – planșe de colorat. Să le dau lor să le coloreze în grup apoi să le prezinte….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *