invitatie

Invitatia – cum sa scrii o invitatie

De ce ai nevoie de o invitatie ? Cand ai nevoie sa trimiti invitatii? Cum scrii o invitatie? Dar cum o decorezi?
Ne-am ocupat cu scrierea invitatiilor. Copiii au stabilit ca avem nevoie de ele la fiecare petrecere de ziua de nastere, la orice petrecere in pijamale, de ziua pisicii, cu ocazia vreunui carnaval…. Oh, cate situatii nu cer invitatii!!
invitatie

Studiem o invitatie

Mai intai a fost studiul de caz. In saptamana cu invitatiile ne aflam la capitolul despre plante si seminte, literele k si K, iar textul de baza avea legatura cu o petrecere in cinstea reginei florilor. Asa ca am studiat invitatia pe care Karla a scris-o pentru Riki. Poti descarca in calculatorul tau o invitatie: Aici – model de completat
invitatie

 

Am jucat un fel de … Hai sa vedem cat esti de perspicace – eu spuneam ce culoare sa ia si ce sa coloreze cu ea: Colorati cu rosu ora si ziua. Colorati cu mov semnatura. Ne-am descurcat, copii au inteles.

invitatie

 

Pentru ca sunt foarte curioasa, i-am intrebat cand au nevoie de invitatii. Fiecare si-a dat cu parerea. Oral, apoi in scris.

 

invitatie

Cum sa scrii o invitatie

Ora urmatoare am compus impreuna o invitatie: eu pe tabla, ei pe carton colorat. Cu creta colorata am scris unele detalii pentru a fi vizibile. Chiar daca suntem intr-o epoca a tehnologiei si a vitezei, e bine sa ii invatam pe copii sa pastreze un tipar clasic in anumite situatii.

 

invitatie

 

Sunt toate la locul lor? Formula de adresare, motivul, locul, ziua, ora, adresa, semnatura… Copiii s-au distrat incercand sa isi dea seama cum ar fi daca ar lipsi unele informatii. Ce ar putea sa lipseasca? In niciun caz data, ora si locul.

 

invitatie
invitatie
Sa trecem la decorarea invitatiilor. Cei mai multi si-au propus sa realizeze singuri invitatiile pentru ziua lor cand va fi necesar. Spirit intreprinzator as zice.
invitatie
invitatie
invitatie
invitatie
Asa ca, dragilor, sunteti invitati….
Ce sa mai cititi pe blog: Cum sa scrii o felicitare, Cum sa scrii o scrisoare . 
Cum ati scris voi invitatii? Lasati comentarii cu ideile voastre.
Ema

1 thought on “Invitatia – cum sa scrii o invitatie”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *