joc cu litere

Joc urias cu litere

Va povestesc aici despre un joc cu litere si cuvinte. Ideea am gasit-o cu mult timp in urma pe internet si am folosit-o la clasa. Am mai scris in trecut despre jocul acesta. Acum reimprospatez informatia, deoarece mi se pare un joc foarte simplu, care place copiilor. Iata AICI inspiratia. Jocul acesta e unul dintre cele mai simple. E ca un rebus. Dar eu i-am spus Google si denumirea aceasta il face amuzant. Printati fisele mele AICI, pe foi obisnuite sau pe foi colorate, mai subtiri sau mai groase.

 

joc cu litere

Litere amestecate, cuvinte formate

Jocul va ajuta sa consolidati literele invatate. Deasemenea, ajuta la formarea campului vizual de o silaba, un cuvant.

Dupa ce ati descarcat in calculatorul vostru fisele cu litere, printati-le si decupati toate patratelele. Asezati-le pe un panou de pluta, spre exemplu, unele langa altele si unele sub altele, ca intr-un rebus. Incercati sa le amestecati, dar sa si formati cuvinte. Langa acest rebus plasati o foaie si eventual un creion. Incurajati copiii sa gaseasca in rebus cuvinte pe care sa le noteze pe foaie.

Nu utilizati toate literele odata. Asezati o parte din ele pana obtineti un careu. Lasati careul asa 2 zile, apoi schimbati cateva litere cu altele si schimbati putin ordinea. Se vor forma alte cuvinte.

Alte idei de activitati

Desigur ca puteti folosi cartonasele cu litere in fel si chip. Fiti creativi. E un joc potrivit pentru la scoala, dar si pentru acasa. E pentru clasele pregatitoare si intai, dar cred ca poate avea succes si la celelalte clase.

  • De la a recunoaste literele pana la a forma cu ele cuvinte pe masa. Copiii pot lucra singuri sau in grup.
  • Exploatati insa rebusul. Cititi mereu cuvintele gasite. Jucati-va cu ele: singular – plural, feminin – masculin, integrati-le in enunturi, despartiti-le in silabe.
  • Folositi jocul cu litere la intalnirea de dimineata.
  • Folositi rebusul pentru copiii care au terminat ce aveau de lucru si pot primi alta sarcina. Poate chiar e oportun sa aveti mai multe jocuri in toata clasa.
  • Daca spatiul va permite, puneti un astfel de joc cu litere pe holul scolii. Copiii din toata scoala se vor opri sa caute cuvinte.
  • Pentru copiii mai mari puteti sa il complicati. Il puteti folosi la identificarea partilor de vorbire de exemplu.

Alte activitati cu litere pe blog: Literele B si D, Literele decorate.

Daca ai folosit jocul cu litere la scoala sau acasa, lasa un comentariu si spune-mi cum a fost.

Ema

9 thoughts on “Joc urias cu litere”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *