joc matematic

Joc matematic dulce

Imi place sa fac surprize copiilor. Din cand in cand. Le-am pregatiti un joc matematic. Mie imi plac mult jocurile didactice si nu pierd ocazia de a strecura la fiecare ora cate unul.  De data aceasta a fost o surpriza dulce pentru care fiecare trebuia sa munceasca.

joc matematic

Joc matematic cu bomboane

Tema a fost: Aflarea numarului necunoscut. Am impartit clasa de elevi in jumatate. O parte au primit pungute cu 2 bomboane si un exercitiu, cealalta jumatate doar biletelul cu exercitiile. Fiecare elev a avut ca sarcina sa isi rezolve exercitiul, apoi sa isi caute perechea, adica un copil care a obtinut acelasi rezultat. Fiecare copil cu punguta cu bomboane a cautat o pereche fara bomboane pentru a-i oferi o bomboana din punga sa.
Obiectivele acestui joc au fost: Copiii …
1. sa se distreze
2. sa li se para amuzant sa rezolve un exercitiu si sa isi caute perechea
3. sa imparta cu altii bomboanele
4. sa astepte
5. sa coopereze
6. sa se distreze.

Jocuri didactice cu orice si cu orice prilej

Folositi-va de orice tema si de orice oportunitate pentru a inventa un joc. Combinati putina miscare, un exercitiu scris, lucru in perechi sau in grupe mici. Incurajati copiii sa creeze chiar ei jocuri didactice pentru orele care vor urma sau pentru a consolida anumite cunostinte.
Gasiti pe blog si alte jocuri didactice pentru matematica: Jocuri de matematica, Jocuri de inmultire.
Ema

5 thoughts on “Joc matematic dulce”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *