litera P de la pinguini

Litera P de la pinguin

Litera P de la Pinguin. Pinguinul e un animal tare indragit de copii. Si mi se pare un continut foarte potrivit pentru clasa pregatitoare, deoarece invita la abordarea unor cunostinte anume: Polul Nord si Polul Sud, animale polare, pinguinul e o pasare.

litera P de la pinguini

Cuvinte care contin P

Mie imi place sa desenez cu creta pe tabla. Scriu cuvintele pe care mi le spun copiii cu diferite culori. Nu e doar frumos, ci ne si ajuta la citit si la crearea reperelor.

Pinguini, colaj

La ora de arte vizuale am facut un colaj cu pinguini. Indicatiile au fost minime: corpul e oval, deasupra lipim burtica, desenam ochii, decupam ciocul si picioarele. Fiecare copil a primit aceleasi bucati de hartie, aceeasi marime. Dar unii au realizat un pinguin, altii doi sau patru. Au aparut si pinguini rosii si roz si albastri.

Jocuri pentru pinguin

  • Ajuta pinguinul sa paseasca pe sloiurile de gheata! Jocul cu silabe – formarea cuvintelor din silabe date. Copiii au primit bucati de hartie cu silabe. Le-a spus sa se gandeasca la jocurile de pe tableta si sa ajute pinguinul sa gaseasca bucati de gheata pe care sa paseasca. Combinand cate doua bucati de hartie, au rezultat sloiurile de gheata pe care le-am prins impreuna. E ca un joc de puzzle, simplificat, cu doar doua piese. Cand a fost gata, am citit toate cuvintele.
  • Hraneste pinguinul! Un alt joc a fost cu sinonime. Am scris cuvintele pe pestisori. Copiii au potrivit pestii doi cate doi. Sinonimele erau de aceeasi culoare, dar am avut mai multe perechi de sinonime cu o anume culoare. Am jucat acest joc in doua zile pentru ca elevii sa prinda exact sensul cuvintelor.

Diorama cu pinguini

Cel mai frumos mod de a pune in practica cunostintele despre pinguini si mediul lor de viata e crearea unei diorame. Diorama e realizata intr-o cutie de pantofi. Vreme de 3 zile am organizat in asa fel activitatile astfel incat sa pot lucra cu copiii la diorame. In fiecare zi au adaugat un element. In prima zi au realizat fundalul – hartii albe si albastre lipite in cutie pe care unii au si desenat. In a doua zi am adaugat detalii care sa semnifice gheata: polistiren, vata, stelute argintii, folie de aluminiu, zapada artificiala. E interesant aici de vazut cum copiii cauta solutii, cum fac asocieri, cum planifica: ce seamana cu zapada, ce as putea folosi, cum sa organizez spatiul, ce pun in fata, ce pun in spate. A treia zi am realizat pinguinii. Ei sunt facuti din hartie colorata. Le-am atasat un piciorus de carton in spate pentru a sta lipiti in pozitie verticala. Si se si clatina.

Iata aici cum am lipit pe spate piciorusul de carton.


Dans cu pinguini

Am tradus si am adaptat un cantec din limba engleza. E cu pinguini si e cu exersarea notiunilor stanga / dreapta. Cantecul original il gasiti AICI. Cantecul nostru il gasiti AICI. Se iau pe rand: aripa dreapta, aripa stanga, piciorul drept, piciorul stang, capul, codita.  Iata si versurile:

Ai vazut vreodata / Un pinguin venind / Uita-te la mine/ Si o sa-l vezi dansand: / Pinguini, atentie!/ Pinguini, dansam! / Aripa dreapta, aripa stanga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *