mascota clasei

Mascota clasei – Gica, girafa mov

Nu am scris niciodata despre mascota clasei. Noi nu am avut una. Dar am vazut ca multe clase din tara isi aleg o imagine care sa le fie mascota. Aceasta ar putea fi chiar o imagine in sine, printata, dar cred ca mai potrivita e o jucarie. La clasa pregatitoare o jucarie poate destinde atmosfera si duce catre o abordare prietenoasa.

Va prezint azi pe Gica, girafa. Ea e mascota unei clase de elevi din Reghin, de la Gimnaziul „Alexandru Ceusianu”. Are un background tare interesant, iar activitatile desfasurate la clasa sunt amuzante si frumoase. Invatatoarea lor, Smaranda Puscas mi-a spus povestea Gicai:

 

mascota clasei

Gica, girafa mov e mascota clasei

A fost ideea mea. Clasa pregătitoarea presupune o mascota la venirea copiilor. Am căutat ceva care să apropie copiii de lumea animalelor. De aici încolo a fost o adevărată plăcere. Acum copiii stiu totul despre girafe iar Gica are o turmă de amice în clasă. Gica e un personaj aparte, extrem de iubit. In clasa pregatitoare le “vorbea” copiilor prin intermediul meu, desigur. Sunt mandri ca sunt Prietenii girafelor si mi-a fost usor sa pun proiectul in realizare. A prins incredibil de bine si la parinti.

Ce face Gica toata ziua

La noi saptamana incepe cu Consiliu de clasa. Primul lucru pe care il facem e sa vedem cum s-a distrat Gica. Ea e mascota clasei noastre, o nostima girafa mov. In ianuarie am demarat proiectul Weekenduri cu Gica. In fiecare weekend un copil o ia pe Gica si caietul in care povesteste si ilustreaza ce a facut Gica in familia lui.  Atat copiii cat si parintii sunt incantati de proiect. Ce sa mai zic de mine?!

Voi aveti o mascota a clasei? Cum ati ales-o? In ce activitati o implicati? Lasati un comentariu cu ideile voastre.

Ce sa mai cititi pe blog: Mindfulness – Tu ai controlul, Capitanul si marea

Si pentru ca vorbim aici despre girafe, nu pot sa nu va recomand o carte minunata Giraffes Can’t Dance, de Giles Andreae.  E o carte despre cat de diferit si cat de special e fiecare, despre acceptare si prietenie. 

mascota clasei

 

Ema

4 thoughts on “Mascota clasei – Gica, girafa mov”

 1. Nu am inteles cum pot scrie copiii de la pregatitoare in acele caiete “Weekend cu Gica”? sau cine scrie acolo?
  Acel scris este de cls a IIa , cel putin

  1. Alina,
   Copiii din articol nu sunt in clasa pregatitoare, ei sunt mai mari, intr-adevar. Doamna lor invatatoare a ales mascota cand ei erau in clasa pregatitoare. In fiecare an au alte activitati cu girafa. Ideea era ca in clasa pregatitoare poti alege o mascota care ii poate insoti pe copii pe tot parcursul claselor primare. 🙂

 2. Nu am inteles cum pot scrie copiii de la pregatitoare in acele caiete “Weekend cu Gica”? sau cine scrie acolo?
  Acel scris este de cls a IIa , cel putin

  1. Alina,
   Copiii din articol nu sunt in clasa pregatitoare, ei sunt mai mari, intr-adevar. Doamna lor invatatoare a ales mascota cand ei erau in clasa pregatitoare. In fiecare an au alte activitati cu girafa. Ideea era ca in clasa pregatitoare poti alege o mascota care ii poate insoti pe copii pe tot parcursul claselor primare. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *