Matematica clasa 5 – Ridicarea la putere

Desi sunt 50% pentru homeschooling, nu am vrut sa fac asta acasa. Deloc. Am considerat mereu ca la scoala e suficient. Acum nu mai e. Copilul meu studiaza in Franta, la o scoala internationala, insa clasa lor a 5-a e un fel de clasa a 3-a si a 4-a. Materia e structurata altfel, iar la matematica abia acum se fac inmultirile. Ca sa tinem ritmul cu scoala romaneasca, ne-am mobilizat.

Daca doriti sa lucrati acasa sau la scoala dupa modelul nostru, puteti descarca fisele AICI – Fisa

ridicarea la putere

La matematica nu strica putina emfaza!

I-am gasit niste titluri pompoase, incat si ea a zis la un moment dat: Ce titluri ai gasit! Da, emfaza ajuta mult invatarea. E ca la teatru. Copiii retin mai usor lucrurile daca sunt scoase din firescul lor, daca sunt pompoase, exagerate, amuzante.
Pe de alta parte, ridicarea la putere nu e grea. Se bazeaza pe inmultire. Insistat pe patratele perfecte si pe cuburile perfecte. Ele vor fi de mare ajutor si mai tarziu.
ridicarea la putere
ridicarea la putere
ridicarea la putere
ridicarea la putere
Cititi si cum am invatat noi la istorie Celtii si galii.
Ema

4 thoughts on “Matematica clasa 5 – Ridicarea la putere”

  1. O super lectie ridicata la putere!:))
    O sa folosesc fisele pentru picii mei care tocmai au trecut in clasa a V-a ,iar cand nu inteleg ceva ,dau fuga la …"doamna" sa le explice.:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *