Minunea de R.J.Palacio

Minunea, cu titlul original Wonder, este o carte scrisa de R.J. Palacio, o ilustratoare de carti. Gasiti o multime de informatii si resurse pe siteul sau World of Wonder.  Treceti neaparat cartea pe lista de citit. E o carte cu adevarat minunata, potrivita pentru orice varsta.

Nu va voi povesti aici subiectul ei, nu are rost. Vreau sa va spun insa ca dupa ce o cititi va simtiti putin altfel – veti sti ca s-a schimbat ceva in inima si in mintea voastra. In fiecare copil este un copil ca in Minunea. Pentru ca fiecare vine in viata diferit. Si e atat de important ca noi, ceilalti, sa il vedem ca pe o minune si sa credem in el. E o carte care ne da de gandit. Cititi cartea inainte sa vedeti filmul. E mai interesant asa.

 

Carte pentru copii – de comentat

Citind-o, m-am si imaginat discutand-o cu copii. Spune lucruri care nu te lasa in pace si care te indeamna sa le zici mai departe, sa intrebi despre ele, sa te intrebi pe tine. Am pus laolalta intr-un format PDF ideile care mi-au venit. Am scris pe postere cateva citate care mi-au placut mult. (As putea scrie toata cartea pe postere!)

Am lasat primele 3 pagini din formatul PDF fara vreo referire la cartea de fata. Veti vedea de ce. Le puteti folosi si la alte lecturi. Incurajati-i pe copii sa faca predictii inainte de a citi cartea, sa isi noteze lucruri care ii impresioneaza in timp ce citesc si sa concluzioneze dupa ce au citit.

Minunea minunilor

E o carte ce se adreseaza copiilor de gimnaziu, clasele 5-6, dar poate fi citita si de copii mai mici, din clasele 3-4. Si desigur si de cei mai mari, chiar si de parinti sau de profesori. Povestea are destule momente din viata de scolar, asa ca elevii sigur se vor regasi macar intr-o situatie. Ritmul e alert, capitolele sunt relativ scurte. E usor de citit.

Un aspect pe care il puteti discuta cu copiii mai mari e cel al vocilor narative. Intamplarile sunt vazute, pe rand, din perspectiva fiecarui personaj si de fiecare data nararea e alta, tonul e altul.

O carte de dezvoltare personala

Nu e doar o carte pentru orele de literatura, ci si una pentru orele de dezvoltare personala. Atinge multe probleme actuale sensibile: a fi diferit, bulling, handicapul, problemele sociale, problemele de familie, acceptarea, empatia, stapanirea de sine, luarea deciziilor, prejudecata, poreclele. Una dintre ideile care mi-a placut foarte mult este legata de prejudecata: prea usor ii judecam pe ceilalti fara sa stim ce se ascunde in sufletul lor, cate lupte si probleme au.

Puteti descarca formatul cu fise si postere AICI. Gasiti cartea de cumparat online AICI.

Daca ati citit cartea, va invit sa scrieti un comentariu cu impresiile voastre. Daca ati desfasurat activitati pe marginea ei, povestiti-ne.

Gasiti pe blog si alte recomandari de carti pentru copii: Increderea in sine, Domnul Sconcs.

Ema

 

9 thoughts on “Minunea de R.J.Palacio”

  1. Esti fenomenala si un model pentru mine!!! Multumesc din suflet pt toate ideile, timpul si, cu siguranta, placerea de a face toate aceste activitati!!

    1. Emilia,
      Deocamdata nu gasesti. M-am oprit din facut carticele. Poate la toamna. Iti multumesc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *