Modele teste clasa a II-a – evaluare nationala

Am auzit multe pareri contra acestor evaluari nationale pentru clasele a II-a si a IV-a. Nu gasesc niciun motiv pentru care sa nu fie testati acesti elevi. Sa nu ii speriem? Sa nu ii stresam? Sa nu ii incarcam? Rolul scolii nu este sa sperie si sa streseze si nu cred ca trebuie sa punem problema asa. O evaluare periodica isi are rolul ei. Si da, o astfel de evaluare nationala le da elevilor posibilitatea sa vada ca au importanta cunostintele lor intr-un cadru mult mai larg decat carnetul de note si aprecierea parintilor.

Ministerul Educatiei a plublicat modele pentru testele de evaluare. Le puteti descarca de pe internet: Clasa a II-a si  Clasa a IV-a.

Eu le-am studiat pe cele de clasa a II-a si nu mi se par grele. Sunt organizate aerisit, cu un scris mare, usor de urmarit si sunt structurate frumos in jurul unui text sau a unei probleme initiale. Daca toti copiii din tara aceasta ar sti tot ce presupun testele acestea, ar fi super!

Bafta la testare !.

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *