Museon – adevaratul muzeu de stiinte

Stiti cum e sa stai cateva ore prins in stiinte? Asa e la Museon, un muzeu de stiinte urias din Haga pe care l-am vizitat. Il pun pe lista unui adevarat muzeu de stiinte, cu mult departe de ceea ce stiam despre un muzeu de acest fel, perfect adaptat si construit in concordanta cu timpurile moderne si cu mintile curioase si techy ale copiilor. Cumva e impropriu spus muzeu, deoarece aici ai voie sa atingi totul.
Fiecare activitate e construita in asa fel incat sa imbine putina parte de teorie cu intrebari si mai ales cu una sau doua sau mai multe activitati practice. Ma intreb cum e sa aduci aici o clasa de copii.
muzeu de stiinte
Coplesitor – e cuvantul pentru tot ce am vazut si am facut aici. La intrare scheletul unui peste urias.
muzeu de stiinte

La parter – magie si iluzie. Cred ca metaforic au inceput cu aceasta parte, pentru ca la etaj sa abordeze, pe rand, stiintele.

muzeu de stiinte
muzeu de stiinte

Despre mancarea viitorului – posibile surse de hrana, proteine si plante.

Greieri, gandaci, viermi – surse sustenabile de hrana.

muzeu de stiinte

Sub capac… alte surse de proteine: hamsteri, serpi … Noi am deschis cu teama fiecare capac.

Daca ai mancat …, cum ai mancat, ce si mai ales ce se intampla cu corpul tau cand mananci hrana nesanatoasa. Aici un aparat de pedalat legat la un joc. Jocul functioneaza daca pedalezi. Il ajuti in acest fel pe personajul din joc sa slabeasca. Nu-i usor.

Discriminarea – fetele / baietii. Quiz, joc interactiv, fapte reale.

Muzeu de stiinte cu o sala a adevarului si a dreptatii

Pare ciudat, nu-i asa? Ce sa caute adevarul la partea cu stiintele. Dar da, exista in muzeu o sala cu jocuri interactive care ii ajuta pe copii sa inteleaga ce anume fac atunci cand trebuie sa ia o decizie, ce functie sau ce atitudine e implicata mai mult: analiza, egoismul, altruismul, lupta pentru putere, dorinta, empatia…
muzeu de stiinte
Stiti jocul acela in care trebuie sa plimbi o bila pentru a ajunge in gaura din centru? Acesta e. Miscand masa ajuti bila sa strabata labirintul. Asa functioneaza si luarea deciziilor, balansand totul, inclinand, fiind pe faza …

Poluarea – joc interactiv cu bile care se ridica – trebuie sa le apesi doar pe cele care polueaza apele.

Auzul, sunetele …

Cum obtii oxigen si hidrogen din apa.

Cum obtii energie din miscare? Dansand.

In cosmos.

Relieful, rocile.

Urban jungle – joc interactiv de potrivire a oraselor

Televiziune – prezinta starea vremii

Zona arctica

Vietuitoarele marii

Joc kinetic in care ajuti animalele marine sa nu fie prinse in plase sau ca apa sa nu fie poluata.

Despre apa.

Ce mancaruri pui pe farfurie?

Joc de producere a vantului pentru a misca dunele de nisip.

Despre vulcani

Cutremure

Inapoi la magie si iluzii optice.

Despre mirosuri si cum sunt ele percepute.

Sala in care esti mic sau mare

Magie in farfurie.

Levitatie.

Voi ce muzeu de stiinte sau alt fel de muzeu ati vizitat si v-a placut foarte mult? Gasiti pe blog si alte muzee carora le-am trecut pragul: Muzeul de stiinte naturale din Bruxelles, Muzeul Tomi Ungerer .
Ema

1 thought on “Museon – adevaratul muzeu de stiinte”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *