numere naturale pana la 31

Numere naturale pana la 31 – activitati, jocuri, o carte

Numere naturale pana la 31. La clasa pregatitoare se potriveste multa joaca. Multa miscare si manipulare de obiecte. Numarati, sortati, aranjati. Implicati, ori de cate ori se poate si acolo unde tema permite, toate cele 5 simturi. Inventati jocuri simple pentru numere naturale pana la 31. Va propun si eu cateva. Si va propun si o carte PDF care contine numere 0-31 scrise pe ousoare si  in patratele, numere de decupat si o carte cu 31 de furnici. Puteti descarca formatul PDF AICI. 

numere naturale pana la 31

Idei de activitati pentru numere naturale pana la 31

 • Asezati copiii in cerc, numarati crescator siAdescrescator, bateti din palme si din picioare. Combinati numaratorile si felul in care bateti.
 • Numarati crescator, fiecare copil spunand un numar. Numarati soptit. Un numar tare, unul soptit. Numarati ca niste mosi pana la 10, ca niste somnorosi pana la 20, ca niste bebelusi pana la 31.
 • Formati multimi. Jucati buchetelele.
 • Ce poti face in 31 de secunde? Dar in 31 de minute? Aratati copiilor cat inseamna 31 de secunde sau minute. sau doar 30.
 • Faceti colectii cu 31 de obiecte. Fiecare copil poate aduce un obiect.
 • Faceti o expozitie cu 31 de desene.
 • Mergeti 31 de pasi cu fata si 31 cu spatele. Sau lateral. Numarati cu voce tare.
 • Desenati un sotron cu numere pana la 31. Cat de mare va fi?
 • Modelati cifre, numere.
 • Dati unui copil un numar. Fara sa il arate celorlalti, el trebuie sa le dea indicii, iar colegii trebuie sa ghiceasca. Pot fi indicii simple: E un numar cu 2 cifre, format din cifrele 2 si 4. Sau e vecin cu 29.

numere naturale pana la 31

Carte cu 31 de furnici harnice

Mie imi plac mult cartile pe care copiii le pot mesteri. In formatul PDF veti gasi o carticica pe care o puteti asambla. E o poveste scurta cu 31 de furnici. Taiati paginile, asezati-le in ordine. Veti gasi acolo si zilele saptamanii. Incurajati copiii sa deseneze povestea pe fiecare pagina. Pe ultima pagina din formatul PDF gasiti si furnici pe care copiii le pot lipi pe carte. Dar sfatuiti-i sa deseneze si sa coloreze apoi in jur. Furnicile sunt organizate in grupe mici de cate 5 si intr-un grup mare de 30. Ele pot fi taiate si aranjate cate 10, asa cum spune povestea.

Daca aveti si alte idei de jocuri si activitati, lasati un comentariu.

Gasiti pe blog multe articole pentru orele de matematica: Puzzle cu numere, Jocuri de matematica

Ema

4 thoughts on “Numere naturale pana la 31 – activitati, jocuri, o carte”

 1. Sotron pana la 31 scris pe podea. Sarituri cu pas dat: din 2 in 2, din 3 in 3, sarituri pe numere pare, impare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *