paianjeni de Halloween

Paianjeni de Halloween, veseli si prietenosi

Nu-mi plac paianjenii adevarati. Imi pare rau pentru ei – sunt fiinte minunate, tot respectul pentru picioarele lor multe, dar nu-mi plac. In schimb am realizat la scoala cu copiii niste paianjeni de Halloween foarte prietenosi: colorati, zambareti, veseli. Atarna toti de cate un fir. Gata de Halloween si gata sa invete alaturi de noi Itsy Bitsy Spider. Abia am reusit sa-i atarn acolo: toti copiii doreaun sa-i duca acasa.
Va spun mai jos cum i-am lucrat noi si adaug niste idei de activitati.
paianjeni de Halloween

Paianjeni de Halloween – metoda de lucru

Stii cum sa-i faci? Impaturesti in doua o coala A4 colorata si tai rotund marginea de jos. Lipesti ochii si gurita. Intre cele doua parti prinzi cate 8 picioare. Lipesti cele doua foi de hartie intre ele, gauresti in mijloc si prinzi o ata. Gata.

paianjeni de Halloween

Alte activitati cu paianjeni

  • De Halloween sau nu, daca ati inceput sa vorbiti despre paianjeni, atunci duceti ideile mai departe. Incurajati copiii sa citeasca nciclopedii, sa le aduca la scoala, sa prezinte colegilor diferite specii de paianjeni.
  • Cautati curiozitati despre paianjeni, care e cel mai mic, cel mai mare. Exista locuri in lume unde anual are loc o invazie a paianjenilor. Ei se aduna pe copaci si cosntruiesc panze imense peste toate obiectele din jur, fie ca sunt masini parcate sau pomi.
  • Ciclul de viata al paianjenului.
  • Copiii sunt fascinati de intorsaturile de situatii. Ca si in cazul liliacului care e mamifer ori ca in cazul ornitorincului care e tot mamifer si nu pasare sau a balenei care e mamifer si nu peste, asa e si cu paianjenii. Ei nu sunt insecte, ci arahnide.
  • Cititi carti despre paianjeni. Va recomand Panza Charlottei, de E. B. White, o carte delicata despre prietenia dintre un paianjen si un purcel. G[siti cartea de cumparat AICI.

paianjeni de Halloween

  • Invatati cantecul Itsy Bitsy Spider si jocul cu degetele. Sau compuneti, in grup, un cantec.
  • Cautati modalitati sa teseti panze de paianjeni, fie pe gherghef adevarat, fie pe unul improvizat.
  • Inventati jocuri, ghicitori, framantari de limba.
  • Scrieti o scrisoare unui paianjen.
paianjeni de Halloween
Alte articole, pe blog, cu paianjeni: Paianjen pe panza, Sa tesem frumos in farfurie
paianjeni de Halloween
Alte carti cu paianjeni gasiti pe BooksExpress, in engleza:
Daca aveti si voi idei de activitati cu paianjeni, lasati un comentariu. Iar daca i-ati mesterit pe cei propusi de mine aici, spuneti-mi cum v-au iesit.
Ema

5 thoughts on “Paianjeni de Halloween, veseli si prietenosi”

  1. Cartea “Paianjenul cel harnic”6 de Eric Carle, exista acum si in romana, la editura Cartea Copiilor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *