Plan de vacanta cu coduri – Printeaza, scaneaza, rezolva

Sper ca vacanta voastra a inceput bine. Am pregatit copiilor un plan amuzant de vacanta. E un plan cu sarcini sub forma de coduri. Ele trebuie scanate cu ajutorul unei aplicatii instalate pe telefonul mobil. Da, eu sunt adepta folosirii dispozitivelor electronice in scop educational.
Puteti descarca fisele AICI – Fisa de printat
plan de vacanta

Cum se joaca

Pentru a citi codurile, trebuie sa instalati pe telefonul mobil o aplicatie. Cautati in Play Store (daca aveti Android) sau in App Store (daca aveti Apple) dupa termenii code reader app. Deschideti aplicatia si fixati ecranul deasupra fiecarui patrat de pe hartie. La aplicatia mea apare pe ecran un patrat cu colturile albastre. Trebuie sa incadrez desenul in patratul albastru. Nu apasati pe nimic. Atunci cand telefonul e bine centrat pe cod, va scana singur si pe ecran apare textul sarcinii. Iata mai jos un exemplu.
plan de vacantaplan de vacanta

Plan de vacanta organizat

Fisele sunt organizate pe zile. Pe fiecare fisa sunt 9 sarcini. Am combinat diverse activitati care sa ii incurajeze pe copii sa citeasca, sa faca ordine, sa isi ajute parintii, sa se gandeasca la ceva, sa picteze, sa invete ceva nou.
Nu dati copiilor toate fisele intr-o zi. Isi vor pierde interesul. La sfarsitul zilei discutati sarcinile, intrebati-i ce le-a placut, ce li s-a parut greu sau ce a fost amuzant. E important pentru ei sa vada ca va interesati, ca le dati un feedback, e important sa discute despre ce au facut, despre cum si cat au inteles. Puteti repeta activitatile in fiecare saptamana. Daca va doriti unele noi, lasati-mi un mesaj. Aceasta activitate trebuie sa fie una amuzanta pentru copii si unul din obiective este ca ei sa invete sa foloseasca telefonul si in scop educativ.
Tu ce plan de vacanta ai?
Vacanta placuta!
Ema

 

3 thoughts on “Plan de vacanta cu coduri – Printeaza, scaneaza, rezolva”

  1. Îmi place tare mult ideea aceasta! Poate pe viitor veți posta și activități „codate” ce pot fi utilizate în Săptămâna Altfel. Mulțumesc pentru tot ceea ce faceți! Felicitări!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *