planificare calendaristica

Planificare calendaristica, blanco – an scolar 2020 – 2021

Daca va ganditi cum sa realizati mai usor o planificare calendaristica anuala pentru anul scolar 2020 – 2021, vin eu cu o idee. Poate unii dintre voi stiti deja modelul meu de planificare, model pe care vi l-am pus la dispozitie an de an. E acelasi. Nu am schimbat structura si forma. L-am actualizat. Il puteti salva in calculatorul vostru si numai dupa aceea incepeti sa modificati in tabele. Va explic mai jos cum sa procedati.

planificare calendaristica

Cateva repere pentru formatul meu de planificare calendaristica

Gasiti formatul Excel AICI.

  • E un format in Excel. Am mai spus-o si in anii trecuti: nu poti sa lucrezi ca lumea un tabel in Word. Word e editor de texte, de povesti, nu e pentru a organiza un tabel. Chiar daca se poate insera acolo un tabel, nu e pentru a lucra in el in aceasta forma. Nu voi intelege niciodata de ce se cere in Word, mai ales ca de acolo nici nu poti copia ca lumea, nici nu poti muta ce vrei dintr-o parte in alta, inserezi greu.
  • Salvati formatul in calculatorul vostru, apoi lucrati in el. Inchideti pagina de internet si asigurati-va ca il aveti salvat local. Altfel, poate lucrati online si altcineva vine si il modifica si pierdeti tot ce ati muncit.
  • Prima pagina are un calendar, lunile sunt colorate diferit. Aceasta pagina contine toate disciplinele. Puteti adauga alte coloane pentru disciplinele de care aveti nevoie.
  • Urmatoarele file sunt planificarea pentru fiecare disciplina. Adaugati file daca trebuie – faceti click dreapta jos pe numele filei, selectati Move/Copy, bifati sa faceti o copie la sfarsit. Apoi redenumiti fila tot cu click dreapta, Rename.
  • Ca sa inserati coloane sau randuri, pe tabel faceti click dreapta si alegeti din fereastra mica ce se deschide daca sa adaugati coloane sau linii.
  • In anii trecuti adaugasem niste formule simple ca informatiile din prima fila sa fie preluate in cele pe discipline. Acum nu am mai pus asa. Dar puteti adauga voi aceasta functie. Mergeti de exemplu in fila Comunicare, in casuta in care doriti sa apara continutul scrieti semnul egal =, apoi mergeti in prima fila anuala si selectati ce casuta doriti sa se copiewem apasati Enter.
  • Paginile sunt oarecum aranjate sa iasa bine la printare. Inainte de a printa asigurati-va ca toate randurile si coloanele sunt asezate bine pe pagini, sa nu vi se printeze jumatate din coloane pe pagini separate.

Daca aveti sugestii de imbunatatire pentu planificarea calendaristica, daca doriti sa ne spuneti cum realizati voi planificarea, va rog sa scrieti un comentariu.

Alte articole pe blog: Aplicatii online si resurse – o lista utila, La scoala: Ii invatam sa invete?

Ema

 

4 thoughts on “Planificare calendaristica, blanco – an scolar 2020 – 2021”

  1. Vă mulțumesc pentru idee! E foarte logică structura și mult mai ușor organizezi conținuturile în ea. Îmi pare bine că am găsit-o și sunt recunoscătoare că ați împărtășit-o cu noi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *