planificare clasa pregatitoare

Planificare clasa pregatitoare – planificare dupa programa

De cand cu problema auxiliarelor, am tot vazut ca unii invatatori intreaba cum sa se faca planificarea. Nu dupa manual, in niciun caz. Dupa programa. Va pun aici o planificare clasa pregatitoare. E una conceputa de mine prin 2012. Nu aveam manuale si nici auxiliare. Nu are toate materiile, deoarece doar pe aceasta am mai gasit-o. Cea care avea toate materiile a disparut prin clouding. Dar poate va e de folos si asa. O puteti descarca AICI – Planificare . Va recomand s ao studiati si sa o imbunatatiti. Eu nu m-am mai ocupat de ea si e una de acum 5 ani.

Manualul sau alte auxiliare nu trebuie sa fie o ancora. Exista in literatura romana destule povesti, poezii si fabule frumoase care se pot folosi ca puncte de plecare pentru orice unitate de invatare.

planificare clasa pregatitoare

 

Planificare clasa pregatitoare – integrata sau nu?

Eu am optat mereu pentru una integrata. O vad asa chiar si la clase mai mari, a treia sau a patra. Acolo unde continuturile se potrivesc, da, se poate. De ce integrata? Pentru ca va ajuta sa oferiti o privire de ansamblu, globala, asupra unor idei. Intr-o saptamana, spre exemplu, copilul poate invata notiuni din aceeasi sfera. Ii va fi mai usor sa le retina, sa le foloseasca, sa le inteleaga. In planificarea de fata nu apare cum ca ea ar fi integrata, deoarece, asa cum v-am spus, aceasta e o schita ratacita. Gasiti insa pe blog niste planificari din perioada de inceput. Gradina fermecata  Banii – unitate de invatare  Gautati la etichetele Clasa pregatitoare sau Planificare, Proiectare.

Planificare blanco

Daca va este de folos, folositi pentru proiectare tabelul meu gol. Il gasiti AICI – Planificare blanco. Are pe margine un calendar, iar fiecare sheet / fila se adreseaza unei discipline.

Daca aveti intrebari sau sugestii, lasati un comentariu. Ne e de folos tuturor sa invatam unii de la altii.

Ma gasiti si pe pagina de Facebook – EmaLaScoala. Un like si un share ma ajuta si pe mine, dar ii ajuta si pe altii sa gaseasca niste continuturi utile.

Ema

3 thoughts on “Planificare clasa pregatitoare – planificare dupa programa”

  1. M-ar bucura mult și m-ar ajuta enorm să discutați într-un articol despre INTEGRAREA în cadrul planificărilor, cu lucruri concrete, cu poze dacă se poate. Poate vă vine greu să credeți dar multă lumea nu știe ce înseamnă integrarea în cadrul planificărilor sau a înțeles-o greșit, chiar dacă au făcut acel curs… Aș aprecia enorm ajutorul dumneavoastră!

    1. Iti multumesc pentru feedback. Voi un scrie un articol despre planificarea integrata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *