Printre stele la cursul Esero Romania – stiinte si tehnologii spatiale

Am fost la un curs formidabil: Cursul de stiinte si tehnologii spatiale organizat de Esero Romania la Mărișel, judetul Cluj. De vreo 2 ani tot aplic la acest curs in speranta ca voi participa la trainingurile lor cu planete si spatiul cosmic. Acum bifez aceasta dorinta si ii adaug si o steluta speciala. Gasiti informatii despre cursurile Esero Romania pe siteul lor AICI.

 

Cosmonauti, observatorul astronomic, stelele

 

A fost un curs dens, cu de toate: explicatii, demonstratii, experimente, intalniri extraordinare cu oameni deosebiti, schimb de experienta cu colegi din tara. Nu pot face un clasament al activitatilor, toate au importanta si toate au fost deosebite.

 • L-am reintalnit pe domnul cosmonaut Dumitru Prunariu. Am avut ocazia sa il cunosc cu multi ani in urma cand i-am solicitat un interviu in cadrul unui club de literatura SF. Ce mare onoare pentru mine sa il vad iar acum. Ne-a facut un istoric al zborurilor spatiale, ne-a vorbit despre zborul sau, despre pregatirile pe care le fac cosmonautii, despre cum functioneaza rachetele. Sper ca va dati seama ca l-am fi putut asculta la nesfarsit, mereu mai era ceva de lamurit, de intrebat. Universul si zborul printre stele sunt ceva extraordinar!🌟

 

 • O multime de explicatii si demonstratii ne-a facut domnul profesor Paul Dolea de la Universitatea din Cluj. Dansul a infiintat la Marisel in judetul Cluj un observator astronomic. Cate nu ne-a aratat! Atat de frumos vorbeste despre spatiu, despre stele, despre soare, zodii, unde, campuri electromagnetice! Cred ca studentii dansului sunt fermecati. Ne-a aratat cum aflam punctele cardinale folosind un bat si soarele, cum se propaga undele sonore, energia solara, ne-a aratat prin telescop sateliti si pe Saturn. Si tot timpul a roit pe langa noi, cu o energie molipsitoare, explicandu-ne din aproape in aproape tot felul de lucruri.🌠
 • Ma bucur mult ca am cunoscut-o pe Cristina Stancu, co-manager Esero Romania. Pfiii, cate stie despre cosmonauti si spatiul cosmic! Are un raspuns pentru orice. Cristina ne-a facut experimente: cum sa lansezi o racheta; ne-a explicat cu lux de amanunte cum e alcatuit costumul spatial, ne-a prezentat jocuri si activitati pe care le putem realiza la scoala. Unul dintre ele are la baza un kit cu materiale, kit ce se poate solicita la Esero, un kit care ii ajuta pe copii sa stabileasca proprietati pentru diverse materiale si sa stabileasca unul potrivit pentru constructia unei rachete. Si tot Cristina ne-a dat dat un test sa vedem daca putem fi buni cosmonauti si ne-am descurca in spatiu. Voi ce ati lua cu voi daca v-ati duce pe Luna? 🌛

 • Apoi l-am cunoscut pe Alec Bartos. El e artist pasionat de astrofilatelie. 🚀Colectioneaza carti postale si plicuri care au zburat in cosmos si realizeaza timbre cu tematica spatiului. Sa vedeti ce colectie de plicuri are! Fiecare plic cu povestea sa, unicate si deosebite toate, din toate tarile, cu semnaturi celebre, cu detalii surprinzatoare. Am aflat acum ca exista posta spatiala; la fiecare zbor se duc in spatiu si se stampileaza acolo plicuri; fiecare zbor si fiecare misiune are o stampila anume.
 • Un test amuzant ne-a dat Virgiliu Pop, co-manager la Esero Romania, un test cu zodii si personalitate. Nu pot sa va spun cum a fost, as spulbera magia, dar da, a fost magic si amuzant si ne-a spus multe despre noi, ca oameni.🌞
 • Si ma bucur ca am intalnit 15 invatatoare fantastice din tara, oameni solari, veseli, entuziasti. E minunat ca in 3 zile sa fii parte dintr-un grup formidabil si sa ai senzatia ca ii stii pe toti de ani de zile! Imbratisari, doamnelor! ❤

Cu ce am plecat de la cursul Esero

 • Cu o abordare noua asupra spatiului cosmic. E o disciplina atat de putin abordata in scoala!
 • Cu ideea ca trebuie sa aplic la clasa ce am invatat aici. Vreau sa le ofer copiilor posibilitatea sa cerceteze altfel planetele, sa priveasca altfel spre stele.
 • Cu convingerea ca stiinta ne poate rezolva multe probleme, cotidiene sau mondiale si ar trebui ca la scoala sa avem aceasta abordare.
 • Mi-am stabilit niste puncte de reper printre toate informatiile primite. Pffiii, pai nu vor fi copiii fascinati de costumul spatial, de cum mananca cosmonautii, de cum se lanseaza o racheta?
 • Pe siteul Esero Romania AICI se afla o multime de idei si resurse de aplicat la clasa. Iar in sectiunea de proiecte AICI are, desigur, proiecte de realizat cu copiii.
 • Paxi este mascota ESA si pe YouTube gasiti filme care sunt de ajutor la clasa – AICI.

 

Alte articole pe blog: Universul – Sistemul solar, Universul – impartirea, textul nonliterar.

Ema

6 thoughts on “Printre stele la cursul Esero Romania – stiinte si tehnologii spatiale”

 1. Dragă Ema,
  Îți mulțumesc din suflet pentru acest articol și multe altele care mă inspiră. De la tine am preluat și adaptat clasei mele cele mai multe idei. Ești o resursă inepuizabilă de Bucurie, Mirare și Acțiune. Mi-ar plăcea foarte mult să te cunosc personal. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *