pronumele de politete

Pronumele de politete si alte politeturi – Paunul politicos

Invatati pronumele de politete? Organizarea vizuala ajuta mult invatarea. Daca folositi scheme colorate, ii veti ajuta pe copii sa retina mai usor informatiile. Pentru  pronumele personal am ales sticlete (o pasare obisnuita, umila) si puteti citi AICI despre aceasta abordare. Pentru formulele de politete am ales paunul.
pronumele de politete
Am aici mai multe feluri de poze. Am vorbit despre formulele de politete mai intai, apoi despre pronumele de politete de 2 ori deoarece multi copii au lipsit fiind bolnavi. Am vorbit nu doar despre pronume, ci si despre alte formulari, adresari pe care le folosim atunci cand vrem sa vorbim formal: substantivele – domnul, doamna … si pronumele personale dansul, dansa…
pronumele de politete
pronumele de politete
pronumele de politete

Pronumele de politete se lipeste in caiet

Daca realizati o schema colorata, copiii se vor simti tentati sa o studieze mereu, sa o caute, sa o arate si altora. Vor mi mai atasati de ea, va fi ceva personalizat. I-am lasat pe copii sa deseneze si sa decupeze penele. Observati ca e un paun stilizat, penele lui nu seamana cu ale unui paun adevarat. Nici nu trebuie aici, deoarece m-am folosit de idee, iar detaliile in acest caz nu au importanta.
pronumele de politete
Poate aveti si voi organizari vizuale frumoase, scheme colorate. Lasati un comentariu cu ideile voastre.
Gasiti pe blog si alte postari despre partile de vorbire: Fisa personala a substantivului, Parada adjectivelor, Pronumele .
Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *