Paste

Puisorii – decoratiune de Paste

Cum sa faci rapid o decoratiune de Paste – mesteresti puisori cu pene. Hazul acestei activitati a fost folosirea penelor. Poate fi si o activitate senzoriala. Lasa-i pe copii sa fie creativi, sa munceasca singuri, sa se descurce. Vor invata unii de la altii, se vor ajuta. Pentru unii puisorii acestia au fost decoratiune de Paste, pentru altii o jucarie amuzanta.
Paste

Cum sa faci puisorii de Paste

Materiale: oua de polistiren, pene colorate, hartie colorata, foarfece, lipici (aracet sau lipici pentru plastic / textile).

Prima mea intentie a fost sa decoram ouale de polistiren ca oua de Paste. Dar mi s-a parut dificil sa lipim ceva pe polistiren.  Asa ca am transformat oul in pui cu pene. Nu-i asa ca e amuzant? In plus, penele sunt placute la atingere, copiii s-au distrat sa lucreze cu ele.

Paste

Nu e nevoie de indicatii speciale. Copiii se vor descurca singuri sa lipeasca ochii, ciocul, creasta. Penele se infig in polistiren.
Aceasta e o activitate ce poate fi realizata la scoala, la gradinita sau acasa. Incurajati-i pe copii sa fie creativi.

Paste

Alte activitati cu puisori

Leaga activitatea de alte continuturi: o poveste cum e Puisorii de Emil Garleanu sau o poezie, Puisorii de Grigore Vieru. Ori de un cantec. Sau de ciclul de viata al pasarilor. Ar fi minunat daca ati putea vedea puisori vii. Comparati ouale diferitelor pasari, vorbiti despre insusirile nutritionale. Si de ce nu, consumati ousore fierte tari.

Paste

Piu, piu, piu… Un fel de pui furios. Angry birds pui.

Paste
Va astept cu comentarii despre activitati realizate de voi. Gasiti pe blog idei de mesterit pentru Paste: Iepuras cusut, Felicitare de Paste
Ema

1 thought on “Puisorii – decoratiune de Paste”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *