Read for the Record – Bunny Cakes

Atunci cand participi la o actiune internationala ti se pare ca esti mic – mic, foarte mic, un graunte printre atatea boabe. Dar si ghinda e mica si ce stejar puternic va rasari din ea!

M-am inscris la actiunea Read for the Record o campanie internationala ce doreste sa invite la lectura si care isi propune an de an sa stabileasca noi recorduri in ceea ce priveste numarul de cititori. Anul trecut am participat la actiune alaturi de colegele de la FasTracKids si activitatea a fost un succes. Am invitat la lectura o multime de copii si parinti, iar la un moment dat sala Teatrului Ariel devenise neincapatoare. Actiunea noastra a avut atunci succes si prin faptul ca cei de la Read for the record au inregistrat initiativa din Tg Mures in palmaresul lor.

Anul acesta actiunea va avea loc in data de 21 octombrie. Se va desfasura “simultan” in toate tarile participante (fiecare tara pe fusul ei orar, desigur), toata lumea citeste aceeasi carte, iar cartea propusa pentru anul acesta este Bunny Cakes de Rosemary Wells. Dupa realizarea activititatii, trimiteti organizatorilor poze realizate la actiune. Eu voi realiza activitatea la clasa, la orele de curs, dar voi puteti invita si pe parintii, pe bunicii si pe fratii elevilor.

Cartea face parte dintr-o serie ampla, eroii seriei fiind doi iepurasi, Max si Ruby, care trec prin diverse intamplari. In cartea de fata iepurasii vor sa faca, fiecare separat, un tort pentru ziua de nastere a bunicii lor: unul cu viermi si unul cu zmeura. Cartea aduce in discutie si rivalitatea dintre frati: Ruby e sora mai mare, ea se descurca si singura, crede ca e mai inteleapta, Max e fratele mai mic – el nu stie sa scrie prea bine si tot greseste lista de cumparaturi, iar tentativa sa de a face un tort dureaza mai mult. In final fiecare face un tort, iar bunica e foarte incantata.
Actiunea Read for the Record propune si realizarea unor activitati in jurul acestei carti: ornarea unui tort, discutii despre lista de cumparaturi, dramatizarea piesei, crearea unor urechi de iepure, realizarea unei inscriptii pe tricou. Si da! Ma gandesc sa facem in clasa tortul de zmeura usor si pufos cu fetitele si tortul cu viermi cu baietii. Va fi distractie. Ma gandesc ca la clasa mea a II-a sa povestim si despre cum luam o decizie sau ce ar fi facut ei in locul personajelor. Se pot atinge toate disciplinele cu aceasta carte si se pot realiza activitati complementare minunate si distractive.
Pentru inregistrarea in actiunea Read for the Record apasati pe nume si cautati butonul Pledge to Read. Cartea o puteti cumpara din libraria online Books Express.

Spor la citit.

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *