Retete pentru copii – Legume crude cu humus

Zilele acestea am mancat la o prietena legume crude cu humus. Mai mancasem si inainte legume crude cu diferite sosuri, dar de data aceasta mi-a trecut prin cap ca daca as fi la scoala, as face asta cu copiii. Asa ca trecem urmatorul fel la retete pentru copii si la capitolul de incercat in clasa. Puteti realiza platoul cu legume impreuna cu copiii. Sau poate organizati o seara de toamna cu parinti si copii, iar reteta aceasta poate fi vedeta. Profitati de legumele toamnei si incurajati hrana sanatoasa.

retete pentru copii

Cine aduce legumele?

Depinde de voi cum va organizati. Fiecare copil poate aduce o leguma si le puneti pe toate la un loc. Pentru ca humusul si alte sosuri sunt mai greu d efacut, rugati parintii sa le faca acasa si sa vi le aduca in borcane. Orice activitate de bucatareala e o ocazie buna de a exersa niste deprinderi. Vorbiti despre legume, despre mancarea sanatoasa. Vorbiti despre cum se spala legumele, unde se pastreaza. Studiati o piramida a alimentelor. Faceti o ancheta: cati copii prefera morcovul? Dar conopida? Stabiliti de la care legume consumam frunzele, de la care radacina sau tulpina. Dar cu conopida cum ramane? Apoi exresati folosirea cutitului si a fundului de taiat sau a tocatorului. Taiati legumele in fasii lungi, ca niste bastonase.

Ingrediente proaspete si colorate

Uneori mancam si cu ochii, se spune. Culorile din farfurie ne influenteaza apetitul. Combinati legume colorate pentru a obtine un rezultat atragator. Ardei rosii, galbeni, verzi. Morcov portocaliu, alb, mov. Conopida alba sau violet. Gulii. Castraveti. Ciuperci. Pastai tinere de mazare sau fasole. Eu am folosit si mar. E foarte important ca legumele sa fie foarte proaspete. Nu e placut sa musti dintr-o conopida ofilita.

retete pentru copii

Humus si sos tzatziki

Eu va propun doar doua sosuri, dar voi puteti cauta si alte variante. Cautati retete pentru copii care sa nu fie picante sau sa contina prea multa sare. Pentru humus aveti nevoie de naut fiert, 2-3 catei de usturoi, sare, piper, putin ulei, zeama de lamaie, seminte de susan sau o lingurita de tahini. Toate se amesteca in robot. Pentru sosul tzatziki aveti nevoie de iaurt, zeama de lamaie, sare, o felie de castravete data pe razatoare, marar (eu am folosit si branza de vaci proaspata pe care am amestecat-o cu iaurtul). Cred ca acest sos se poate face si in clasa, de catre copii. Toate ingredientele se amesteca.

retete pentru copii

Eu nu mananc legume!

Poate acasa nu, dar la scoala totul va fi mai bun. Mancarea e mai buna cand mananci la gramada. Incurajati copiii sa guste fiecare leguma. Daca sunt copii care nu vor cu niciun chip sa serveasca legume, oferiti-le alta varianta. Ei pot manca humus cu paine sau cu crackers. Important e ca toata lumea sa participe. Incurajati-i pe scolari sa propuna alte retete pentru copii si stabiliti cand le puteti prepara.

Alte retete pentru copii

Aveti voi si alte retete care se pot pregati la scoala cu copiii? Noi am incercat bilutele de biscuiti, salata de fructe, salata de legume, ursuleti de branza. Retetele trebuie sa fie simple, rapid de facut. E nevoie de timp, asa ca acordati-va o perioada confortabila. Implica si oarecare mizerie, fiti pregatiti sa rezolvati rapid totul.

Pofta buna!

Ema

1 thought on “Retete pentru copii – Legume crude cu humus”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *