clasa pregatitoare

Joc cu litere – Schimba litera

Oricand e binevenit un joc. Am de data aceasta un joc cu litere. L-am numit „Schimba litera”. Acesta e un joc pentru copiii care stiu deja literele si care stiu sa citeasca. Am in clasa mea copiii care nu cunosc literele si altii care stiu deja sa citeasca destul de bine. Acest joc cu litere e o provocare pentru ei, o incurajare „Bravo, stii, esti bun!”. Mereu ma gandesc la cum sa-i stimulez pe cei ce stiu sa citeasca si caut jocuri si activitati care sa-i incurajeze sa arate ce au invatat.
joc cu litere

Inventeaza un joc cu litere

Schimba litera e un joc cu paronime. Copiii nu stiu ce sunt paronimele, dar nu are importanta. Nu e acesta scopul jocului. Am scris pe tabla primele cuvinte, pe coloane. Le-am spus copiilor ca ei trebuie sa schimbe o litera pentru a obtine un cuvant nou. Poate va pare un joc usor, insa pentru copiii de clasa pregatitoare care abia acum invata sa citeasca, e o provocare. Imi place cand striga: „Stiu, eu stiu!”.
Inventati jocuri de cate ori aveti ocazia. Modificati jocuri pe care le stiti deja, adaptati-le, eliminati din reguli daca sunt prea dificile. Importanta e atmosfera de joc.
La orele de comunicare spre exemplu, un joc cu litere sau unul cu cuvinte va ajuta nu doar sa destindeti atmosfera, dar si sa aratati elevilor ca totul poate fi un joc. Iar invatarea prin joc e mai frumoasa. Din orice joc e ceva de invatat.
Voi ce jocuri cu litere, silabe sau cuvinte aveti? Lasati un comentariu cu ideile voastre.
Alte idei de jocuri didactice pentru orele de comunicare gasiti pe blog: Joc cu cuvinte Poem in plic, Graficul cuvintelor.
Ema

6 thoughts on “Joc cu litere – Schimba litera”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *