Scrisoare pentru Mos Craciun

Scrisoare pentru Mos Craciun

Scrisoare lui Mos Craciun. Oricat esti de mic, scrie-i mosului ceva. Altfel cum sa stie ce iti doresti? Poate ghiceste, e drept. Poate stie el asa … prin magie. Poate ii spun spiridusii. Poate dorintele tale zboara prin aer dupa ce le formulezi si se duc direct in mintea mosului. Dar ca totul sa fie scris, sa ramana, pentru ca Mosul sa nu greseasca, sa nu incurce cumva cutiile, mai bine asterne-i pe hartie ce iti doresti.

De ce sa scrii o scrisoare pentru Mos Craciun?

Dincolo de traditia de a scrie mosului o scrisoare, aceasta activitate are si valente educative. Poate sunt mici si pot doar desena. Daca sunt mai mari pot formula un scurt text. Ideea de a compune o scrisoare pune laolalta ganduri si dorinte, dar si abilitatea de a organiza ceva.
  • Copiii isi organizeaza gandurile, dorintele.
  • Si le prioritizeaza, isi focalizeaza ideile.
  • Stiu la ce sa se astepte.
  • Anticipeaza, fac planuri.
  • Transpun in imagini si cuvinte dorintele lor.
  • Exerseaza exprimarea in scris.
  • O scrisoare presupune formula de adresare, formula de incheiere, semnatura, corpul textului.
  • Eu imi doresc o pijama si o carte. Tu ce iti doresti?
Alte idei pentru Craciun gasiti pe blog: Cum se pregateste Mos Craciun?, Brad cu litere.
Ema

3 thoughts on “Scrisoare pentru Mos Craciun”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *