catarare

Si a fost si tabara de vara sau cum sa creezi amintiri

Si a fost si tabara de vara de anul acesta. A fost cu veselie, cu prietenii noi, cu oameni frumosi si calzi. Cu animatori inimosi. A fost cu de toate. Am mai fost in cateva tabere prin tara, dar aici mi se pare ca au cele mai frumoase si antrenante activitati. A fost si soare si a si plouat (ma refer la vreme, desigur). La sfarsit s-a plans, s-au schimbat numere de telefon, s-au facut grupuri pe WhatsApp. Nu va povestesc in detaliu cum a fost. Trimiteti-i pe copii in tabara si veti avea povesti pana la vara viitoare. Informatii despre tabara aflati chiar pe siteul lor Tabara Happy Faces 

O tabara de vara in fiecare vara

Fiecare copil trebuie sa mearga in tabara. E o experienta unica de independenta. E primul falfait de aripi din zborul de mai tarziu. Invata sa fie independenti, sa ia decizii, sa se organizeze. Invata sa anticipeze, sa planidice, sa previna.

In tabara totul e diferit, copiii se descopera pe sine

Nu, nu i-am culcat pe la ora 21.00, nu i-am fortat sa manance tot din farfurie, nu le-am mai pus o caciula pe cap chiar daca era frig ori ploua. Ca sa urce pe munte au trecut printr-un noroi cumplit, iar la intoarcere si-au spalat sarguinciosi adidasii. Au cazut de oboseala pe la orele 23.00, in fiecare seara (sau mai tarziu, nici nu stiu – sigur mai povesteau ceva dupa ce plecam eu). S-au trezit in fiecare zi la 7.30 si la 8.00 erau pe teren la inviorare, taraindu-si papucii si rugandu-se sa nu ii mai invete nimeni karate si sa nu mai faca gimnastica. Iar la 8.30 abia asteptau sa auda La masaaaaaa. Spuneti voi, dragi parinti, cand au mai venit ei repede la masa? Si s-a mancat mamaliga (desi au declarat ca nu le place si nu se vor atinge de ea), s-au mancat carnati, branza s-a terminat repede; si supa s-a mancat, inca un polonic, va rog, cu multi taietei.

Si au cantat si au dansat, iar si iar, au inventat povesti, s-au jucat cu apa, cu mingea, s-au balacit ca ratele in piscina, iar la un moment dat au sacrificat fiecare cate un tricou pe care sa stranga semnaturi si vorbe frumoase de la toata lumea. Au ciripit o multime in engleza si in chineza chiar. Pe bune! Si in chineza. Sa ii intrebati cum se spune Te iubesc, Multumesc, La revedere. In parcul de aventura s-au catarat ca maimutele, unii tremurand, dar nu ma las, doamna!, altii cu siguranta, Valeu, aici e chiar greu! Cum ma dau jos? Nu te dai, mergi mai departe!

Iata aici un film despre tabara in care am fost. De cate ori il privesc, zambesc. Sunt momente asa frumoase!

http://https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=QNQ1DmLEwUc&app=desktop

As putea sa va povestesc foarte multe. Dar mai bine ii trimiteti in tabara. In fiecare an.

Va las cu cantecul de seara, Go Brush Your Teeth.

Cu drag,

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *