Snur de martisor – cum sa impletesti primavara cu alb cu rosu

Repede ca nu e greu: cum sa faci un snur de martisor. Stiu ca e mai usor sa cumperi un snur gata facut. Insa cel realizat de tine va fi deosebit, poti folosi ce ata vrei, mai groasa, mai subtire, fir de matase sau un fir simplu de broderie. Acesta poate fi un proiect pentru copiii mai mari din clasele 3 – 4 sau din gimnaziu ori liceu. Ei pot lucra in perechi sau individual.

 

Cum sa faci un snur de martisor

  • Materiale: ata de broderie alba si rosie, un ac cu gaura mai mare, foarfece.

Poti urmari AICI filmul meu ca sa vezi cum se face un snur de martisor.

 

snur de martisor

 

Snurul de martisor va fi format dintr-un snur cu doua fire, unul alb si unul rosu si doi ciucurei.

Cum sa faci ciucurii

Dai ata dupa 3 degete. Scoti firele astfel adunate de pe degete. Cu un alt fir le legi la mijloc. Pliezi bucla si cu un fir pe care l-ai folosit la legat legi partea de sus a buclei, apoi cu celalalt capat faci un nod.

snur de martisor

Snurul cu doua fire rasucite

Ca sa faci snurul propriu zis ai nevoie de doua fire de broderie, unul rosu si unul alb. Ele pot avea lungimea de 40 cm. Daca sunt asa lungi va fi mai usor sa le legi la capete. Aici copiii pot lucra in echipa: unul tine cele doua fire, celalalt rasuceste un fir. Cand sunt puse impreuna, datorita firului rasucit, cele doua fire se vor impleti singure impreuna.

 

snur de martisor

 

Cum sa prinzi snurul de ciucurei

Cu ajutorul unui ac bagi snurul prin capatul de sus al ciucurelui. Faci nod. Apoi tot cu ajutorul acului ascunzi capatul snurului in ciucure. La ciucurele rosu tai firul alb, la ciucurele alb tai firul rosu.

snur de martisor

Snurul e gata. Fa din el o fundita si gaseste un martisor. Sau confectioneaza unul.

 

snur de martisor

Daca ai lucrat snur de martisor dupa tutorialul meu, da-mi un feedback: a fost usor? Daca ai alta tehnica de realizare a unui snur cu ciucurei, lasa un mesaj cu explicatiile tale sa invatam cu totii.

Te-ar mai putea interesa si Colectie de martisoare.

Primavara frumoasa va doresc!

Ema

3 thoughts on “Snur de martisor – cum sa impletesti primavara cu alb cu rosu”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *