Sunetul A – litere de tipar si de mana

Am vorbit despre sunetul A. Pentru ca anul trecut in clasa pregatitoare copiii au fost campioni la scris si citit, anul acesta am zis sa plusez. Sunetul A nu a ramas doar un sunet – a fost insotit si de literele de tipar si chiar de cele de mana, scrise frumos pe foaia fara nicio linie. Uneori imi vine sa las balta toate liniile din caietul tip I si sa scriem direct pe foile fara linii. Copiilor le-au reusit literele de mana fara “ajutor”.

 

 

 

2 thoughts on “Sunetul A – litere de tipar si de mana”

  1. Caietele sunt format A4, cu foaie fara liniatura. Copiii deseneaza mai bine asa, au loc. La varste mici ei se incadreaza greu in spatiile liniate sau pe un caiet mic format A5. Treptat se organizeaza singuri si isi micsoreaza literele, desenele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *