tema pentru vacanta

Tema pentru vacanta de iarna

Mi-a spus cineva ca poate fi o tema si pentru adulti. Da, sigur, va puteti prinde in joc. Ii spunem tema, dar e mai mult un reminder, un tabel de tinut evidenta. Uneori ai nevoie de ceva vizual, de ceva care sa atarne acolo, pe perete sau pe usa, ceva la care sa te raportezi, sa verifici. Si copiii au nevoie de aceasta abordare. Poate nu toti, dar unii asa functioneaza, mai ales cei pentru care vizualul joaca un rol important. Asa ca, hai la joaca! Puteti descarca fisa mea cu tema de vacanta AICI.

tema pentru vacanta

Tema pentru vacanta – amuzant, util, legat de realitate

In preajma vacantelor circula tot felul de teme. Unele sunt practice, pur practice, sunt fise ce trebuie rezolvate, probleme de facut, carti de citit. Altele sunt din sfera emotionalului: imbratiseaza-i pe cei din familie, priveste un apus de soare. Toate sunt frumoase daca le privim de la un anumit nivel. Nu as promova extremitatile in ideea ca in vacanta se uita ori vacanta e data ca sa stai. Da, se poate ca elevii sa uite, e firesc. Se uita informatii importante sau balast. Daca mintea noastra functioneaza asa, nu inseamna ca e de vina copilul ca uita. Asadar, nu as promova extramitatile: lucru non stop, fise in fiecare zi ori, din contra, repaos total.

Copiii sunt diferiti si cred ca e important ca adultii din jurul lor sa descopere cum functioneaza ei. Au nevoie de repetari sau nu? Au nevoie de activitati conexe? Pe ce vrem sa punem accent? Daca scolarul nu se descurca bine la inmultiri sau adunari, vacanta poate fi un moment ce poate fi folosit in mod util pentru a repeta ceva. Sunt de parere ca dozele mici si repetate frecvent dau randament mai mare decat lucru mult in fiecare zi sau o data pe saptamana.

Daca luam exemplul inmultirilor: 10 minute dimineata si 10 seara cu exercitii scrise si orale ar fi de folos. Fara stres, lucru repetitiv enervant. Dozarea e foarte importanta, iar mintea are nevoie de pauze pentru a procesa totul.

tema pentru vacanta

Activitati conexe care reitereaza teme principale

  • Copiii au nevoie de matematica: daca numara globurile din brad, asta fac: repeta numerele, fac calcule. Daca ii intrebi cate sunt rosii, cate rotunde, cate stralucitoare, ai deja analiza, comparatie, sortare, clasificare.
  • Copiii au nevoie de citit: 3 – 5 carti sau mai multe, citite de catre o persoana mai mare daca micutii nu stiu sa citeasca. Citind, copiii repeta literele, urmaresc firul povestii, descopera personajele.
  • Copiii au nevoie de conectare cu parintii: Ajuta la pregatirea mesei. Deseneaza o felicitare.
  • Copiii au nevoie sa isi gaseasca ceva de facut: Fa ordine in jucarii. Deseneaza pentru cineva.
  • Copiii au nevoie de reflectie: Ce vrei sa faci la anul? Ce vei povesti colegilor despre vacanta ta?

Duceti voi mai departe ideile mele. Daca sunteti parinti si cititi acest articol, luati ideile din tabelul meu si dezvoltati-le. Faceti ca totul sa fie un joc, nu o urmarire: Ai citit? Ai desenat? Ma ajuti si tu la pregatirea mesei? Sa fie: Hai sa citim impreuna: eu o pagina, tu o pagina! Hai sa citim pe roluri. Hai sa facem intrecere la asezatul mesei. Desenam?

Ideile propuse de mine se pot realiza in mai multe zile. Pentru fiecare zi si sarcina, copiii pot folosi culori deiferite. O patratica va putea fi astfel colorata cu 3- 4 culori. Da, stiu, sunt copiii care nu vor sa se prinda in joc. Atunci faceti voi adultii asta. Prindeti foaia pe frigider sau in alt loc, la vedere. Cereti copiilor sa coloreze chiar ei, spunandu-le sau povestindu-le ac ati realizat o sarcina. Cereti-le un creion spunandu-le pentru ce va trebuie si poate le starniti interesul. Discutati la masa despre ce ati reusit sa faceti, sa devina parte din proiectul vostru zilnic. Daca transmiteti aceasta idee sunt sanse ca peste un timp copilul sa va imite.

Daca aveti si alte idei nestrusnice de petrecere a timpului liber, va invit sa le scrieti in comentarii.

Alte articole pe blog: Iarna la borcan -Snowglobe, 10 activitati in vacanta de iarna.

Ema

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *