The Hour of Code

Nu mai e un secret ca elevii nostri prefera jocurile pe calculator sau pe tableta. Asa ca le pregatesc… The Hour of Code, un eveniment international care doreste sa ii introduca pe copii in tainele programarii. Stiu ca vor fi multe voci care vor spune ca elevii nostri abia stiu sa numere sau sa spuna tabla inmultirii, ce nevoie au de programare? Nu e chiar asa, as zice. Nu trebuie sa stii ca piesele unui puzzle sunt patrate ca sa poti reconstrui un puzzle. Copiii invata prin asocieri, prin aplicatii practice, iar eu vad o astfel de activitate ca pe o oportunitate pentru ei de a relationa, de a lega si altfel faptele si informatiile intre ele, de a face un alt fel de schimb de cunostinte. Puse cap la cap, notiunile predate in clasa despre numere spre exemplu si aplicatiile practice cum sunt acestea vor clarifica multe notiuni copiilor.

Primul tutorial din program ii invata cum sa creeze cu Elsa si Ana din filmul Frozen fulgi de zapada. Apar notiuni pe care elevii de clasa a II-a, spre exemplu, nu le stiu: unghiuri de 90, 60, 120 de grade…. De aceea mi-am propus o actitivate de pregatire in care le voi explica ce vom face la ora de programare si ce notiuni noi vor intalni. Nu va fi greu. Stiu asta deoarece am experimentat deja pe fetita mea de 8 ani si a fost foarte incantata de prima lectie.

Ema

2 thoughts on “The Hour of Code”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *