Tom Gates – un alt fel de scris emfatic

Cei mai multi cititori adulti prefera literatura scrisa … clasic, adica toata pagina sa fie acoperita de randuri – randuri, fara poze, fara semne particulare, cu scris uniform. O prefera pentru ca acesta e modelul studiat generatii de-a randul in scolile noastre. Dar iata ca o carte precum arata copiilor o altfel de literatura, una pe gustul lor spun eu, avand in vedere profilul elevului de azi. E o carte care nu palavrageste, ci merge la obiect, e directa si simpla, aproape schematica, ajutata desigur si de scrisul … desenat ca va prinde cu siguranta la publicul actual.
Autoarea, Liz Pichon, are studii de design grafic si astfel se explica formatul si abordarea scrisului, in stilul avantgardist, citadin, ludic si usor agresiv, fara sentimentalisme.

este elev in clasa a 5-a. Are o sora, Delia, pe care o considera enervanta si are un prieten bun, Derek, ce locuieste chiar langa casa sa si ii este coleg de clasa. Tom are colegi pe care ii prefera si ii admira si colegi carora nu le cauta compania din diverse motive. E mereu pus pe sotii, pe glume, cauta tot timpul sa scape de corvoada temelor, minte, exagereaza, pacaleste. Dar dincolo de aceste aspecte ce l-ar putea face  sa para un nesuferit, Tom Gates e un copil obisnuit, cu talentele sale – e cantaret intr-o formatie, spre exemplu, isi urmareste scopurile – deseneaza un afis pentru a gasi un baterist pentru formatie. Stilul autoarei il … “ajuta” sa para nesuferit, dar in realitate e un copil ca oricare altul. E un personaj care invita la discutii, la analiza comportamentului, la gasirea altor solutii.

Puteti cumpara cartea AICI. 

Ce avem de urmarit intr-o astfel de carte si ce propunem copiilor sa analizeze si sa retina:

1. Stilul – Stil rapid, scurt. Unele pagini au doar o propozitie sau un desen, altele nu au mai mult de 5 enunturi. Pe elevi ii va bucura acest aspect. Naratiunea e vioaie si e la persoana I. Cine vorbeste in carte? Autoarea, prin vocea personajului principal. Cartea functioneaza uneori ca un jurnal.

2. Scrisul in sine – Un scris explicativ, simbolic de foarte multe ori – unele cuvinte, atentie sunt cuvinte cheie si acest aspect e demn de semnalat, sunt si scrise si insotite de un desen, sunt scrise cu caractere obisnuite sau intr-o forma emfatica cu litere decorative, deosebit de bine alese. Cred ca ii putem prinde pe copii cu acest stil si stiu sigur ca elevii mei de clasa a 3-a vor gasi interesanta abordarea. Vom face cateva exercitii.

 

3. Seamana cu tine? – Mi se pare foarte important ca atunci cand citesti o carte sa … te regasesti intr-un anume fel. Iti da un sentiment ca nu esti singur. Si da, cu siguranta, copiii se vor regasi in Tom Gates. Vor fi voci care vor spune ca atitudinea rautacioasa a lui Tom fata de sora sa ori atitudinea de eschivare de la orele de scoala nu sunt tocmai exemple de urmat. Nici nu trebuie sa fie. Faptul ca cititorii mici se vor regasi in Tom Gates nu inseamna ca vor proceda asemeni lui.  Important mi se pare ca cei ce citesc sa se identifice cu personajele, sa realizeze ca ce simt ei uneori se intampla si altora si ca exista lucruri care le pot schimba aceste simtaminte. De exemplu, Tom ii numeste pe bunicii sai Fosile – m-a facut sa rad si m-am intrebat desigur, la inceput, daca … e bine. Da, e de bine, termenul e doar un termen iar ideea cartii nu e ca Tom isi detesta bunicii.

4.Personajele – Se pot studia, pe rand, toate personajele. Fiecare urmeaza un tipar: Tom – elevul glumet, Amy – eleva silitoare, Delia – rautacioasa sora mai mare, Marcus – colegul care ii necajeste pe altii, Norman – colegul cu talente ascunse, hiperactivul. E o lume frumoasa si colorata. E o lume pe care o gasim in fiecare clasa de elevi.

5. Desenul – Putem exersa la desen un exercitiu prezentat in carte (am mai facut si anul trecut): desenezi o linie oarecare, apoi o transformi in ceva. Sau iti scrii numele (ori alt cuvant) si in jurul sau dezvolti un intreg desen cu simboluri care te reprezinta. In engleza se numeste doodling si puteti viziona un film in care Liz Pichon arata cum sa desenezi asa How to doodle

 

Mie mi-a placut si siteul autoarei lizpichon.com. Are tot felul de lucruri legate de cartile sale, activitati, jocuri, muzica. Puteti asculta cantecul trupei Cainii Zombi, Delia e o ciudata.  Mi-a placut mult si filmul despre cum sa scrii o carte – 5 pasi simpli pentru a scrie si cu siguranta vom vorbi despre asta la clasa – How do you write and plan a comic style book

Spor la citit si voua.

Ema

Acest articol contine linkuri de afiliere. Veti plati acelasi pret cumparand cartea directionati de linkurile din articol sau cautand direct in aceeasi librarie online. 

2 thoughts on “Tom Gates – un alt fel de scris emfatic”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *