Vestitorii primaverii – interpretarea textului

Iata o poezie deloc usoara de interpretat, de retinut, de comentat: Vestitorii primaverii, de George Cosbuc. Activitatile noastre (altele decat cele oferite de manual):

1. Interpretarea / decodificarea textului folosind simboluri pentru fiecare strofa si propozitii scurte ca niste idei principale. Primele 4 strofe le-am lucrat impreuna, iar ultimele doua au fost tema.

2. Continua poezia. 

3. Scrie o reclama care sa aiba legatura cu textul. 

4. O stire care sa aiba legatura cu textul.
5. Scrie o scrisoare autorului. Pentru ca e o activitate de maine, o las in asteptare. 
6. Am discutat despre migratia pasarilor, am vizionat filme si copiii au adus informatii interesante. Am desenat pe harta rutele pasarilor migratoare si am gasit explicatii pentru tot felul de curiozitati. 
Sa vina primavara!
Ema 

3 thoughts on “Vestitorii primaverii – interpretarea textului”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *