Willie Fulg de Nea – o poveste adevarata

Stii care e povestea fulgilor de nea? Adevarata lor poveste? Editura Frontiera lanseaza in Romania o carte frumoasa si delicata, foarte potrivita de citit iarna aceasta: Willie Fulg de Nea E povestea lui Wilson Bentley, omul care a fotografiat prima data fulgii de zapada. Povestea, scrisa de Jacqueline Briggs Martin, e o naratiune ce ii va captiva repede pe copii, deoarece pe langa aspectele literare contine si detalii stiintifice: cum s-a nascut pasiunea lui Willie, cum a incercat el sa fotografieze ani la randul fulgii, care era scopul sau, ce a reusit sa faca de-a lungul timpului. Editura nu mai are cartea in stoc, dar o gasiti AICI.
fulg de nea

Ce poveste au fulgii de nea?

Puteti citi cartea la scoala, la orele de stiinte sau de lectura, dar si acasa. Am realizat pentru Editura Frontiera o carte cu activitati si fise pe marginea cartii. Puteti descarca aceasta carte cu activitati AICI. Ea contine fise de comunicare, de matematica, de stiintele naturii, idei pentru arte vizuale, idei pentru teme de cercetare.
Spor la citit si sa ne spuneti daca v-a placut.
Ema

2 thoughts on “Willie Fulg de Nea – o poveste adevarata”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *