Cum sa te legi la sireturi

Cunosti copii care prefera sa nu isi cumpere papuci cu sireturi oricat de frumosi ar fi doar pentru ca nu stiu cum sa se lege? Daaaa. Azi am lucrat la un papucel. Unul de carton dar cu un siret adevarat. Exersatul a devenit distractiv.

Iata cum sa confectionezi un papucel de carton. 
1. Desenezi forma unei talpi pe un carton. Daca nu te descurci la desen liber, foloseste un papuc adevarat si traseaza conturul. 
2. Taie forma. 

3. Pliaza papucul in doua.

4. Taie pe mijloc o deschizatura.

5. Pliaza inapoi si fa 3 gauri cu perforatorul.

6. Trece siretul prin gauri.

7. Fa un nod, apoi o funda.

Cum sa ii inveti pe copii – nodul de baza – faci o bucla, prin care treci celalalt fir si tragi. 

Pliezi capetele si faci doua urechi de iepure. Le incrucisezi sa obtii o bucla si treci o ureche prin bucla. Tragi usor.

8. Decoreaza-l.

9. Exerseaza zilnic.

Ema 

8 thoughts on “Cum sa te legi la sireturi”

  1. Ingenios, nu m-as fi gandit in veci! Doresc sa va felicit din inima pentru inventivitate, marturisesc ca de 2 ore citesc si nu ma satur, ma bucur ca v-am descoperit si promit sa aplic sau sa adaptez multe din ideile pe care cu altruism le publicati. Mult succesc in noul an scolar si , inca o data felicitari!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *