joc cu ortograme

Exerseaza ortogramele – Cum sa faci o inghetata

Vacanta e abia la jumatate. E foarte cald si vremea e numai buna pentru o inghetata. De aceea propun copiilor un joc didactic cu inghetata si cu ortogramele: nu mai / numai, l-a/ la, o data / odata. El se adreseaza elevilor claselor 3 – 4.
Puteti descarca jocul aici Cum sa faci o inghetata Joc cu ortograme
 ortogramele

Ortogramele in joaca

*Descarcati jocul in calculatorul vostru.
*Jocul e un format PDF si se poate juca pe calculator, pe tableta, pe telefon, pe tabla interactiva, acasa sau la scoala.
*Jocul e un format PDF. Dezactivati optiunea din stanga ce va afiseaza toate paginile documentului si lasati pe ecran sa se vada doar o pagina. Paginile alterneaza – una are exercitiul / sarcina, urmatoarele doua au redirectionari pentru raspunsurile corecte sau gresite. Faceti jocul sa ruleze astfel incat copiii sa nu vada si paginile cu buline rosii si verzi pentru redirectionare, ci doar pe cele cu sarcina.
*Fiecare raspuns corect va lasa sa treceti la pagina cu exercițiul urmator. Raspunsurile gresite va redirectioneaza la pagina cu exercitiul la care s-a raspuns gresit.
*Raspunsurile, corecte sau gresite, sunt plasate in niste dreptunghiuri, sub sarcina. Doar una e varianta corecta.

 

Folositi jocuri cu ortograme?

Cat de importante sunt jocurile de gramatica? Foarte importante. Poate gramatica va pare o disciplina serioasa, rigida, unde nu e loc de joaca. Problema se pune insa altfel: copiii invata mai usor si mai temeinic prin joaca. Jocurile interactive le dau posibilitatea sa isi verifice cunostintele si sa ia decizii in acelasi timp.
*Folositi jocul pentru copiii dumneavoastra. Daca il dati mai departe, specificati va rog sursa, adica EmaLaScoala.
*Nu modificati si redistribuiti jocul ca si cum ar fi al vostru. Daca doriti un joc asemanator pe o alta tema, realizati chiar voi unul sau intrebati-ma daca nu cumva am deja unul.
*Ideea jocului, textul si desenele imi apartin in intregime.
Dati-mi un feedback daca va place sau daca nu, daca poate fi imbunatatit. Daca aveti alte idei, sugestii, lasati un comentariu.

Gasiti pe blog si alte jocuri didactice: Joc cu litere si betisoare, Ortograme – Parcheaza corect, Joc matematic dulce.
Ema

6 thoughts on “Exerseaza ortogramele – Cum sa faci o inghetata”

 1. Buna seara, Ema! Sunt Alina Polk, cadru didactic si doresc sa imi explici cum as putea folosi jocul Cum sa faci o inghetata. Am descarcat in calculator, dar nu reusesc sa il folosesc dupa cum ai scris in pagina ta.
  Multumesc!

  1. Alina,
   Am verificat, totul e OK. Apesi pe raspunsul corect si primesti mesajul Raspuns corect. Mergi mai departe. – daca apesi iar pe bulina cu acest mesaj, ajungi la urmatoarea intrebare. Daca apesi pe un raspuns incorect, primesti mesajul Mai incearca. Apesi pe bulina cu Mai incearca si vei reveni la exercitiu pentru a face o alegere corecta.
   Spune-mi daca merge.

  2. Am revenit, sunt Alina Polk, am reusit sa deschid jocul in Adobe Reader si merge.
   Multumesc si apreciez ceea ce ai impartasit cu noi!
   Succes in activitate!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *